5 najczęstszych usterek ogrzewania podłogowego. Jak sobie z nimi poradzić?
Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny i wygodny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w domu. Jednak jak każdy system grzewczy, również podłogówka nie jest wolna od problemów i awarii. Mogą one wynikać z błędów montażowych, braku odpowiedniego projektu czy zastosowania niskiej jakości materiałów. Poznaj pięć najczęstszych usterek ogrzewania podłogowego i sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.
1. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura
Jednym z częstych problemów jest nieodpowiednia temperatura w obszarze całej podłogi. Zwykle jest ona efektem zastosowania niewłaściwych urządzeń termoregulacyjnych lub ich nieprawidłowego montażu. Bardzo często jest to wynikiem nadmiernych oszczędności i niedopasowania poszczególnych elementów do projektu ogrzewania podłogowego. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy upewnić się, że aparatura sterująca odpowiada założeniom projektowym, a jeśli tak nie jest – zastosować alternatywne rozwiązania.
2. Nierównomierne rozprowadzanie ciepła
Inną, często występującą usterką jest nieprawidłowe rozprowadzanie temperatury po powierzchni posadzki. Może ono być spowodowane nierównomiernym rozkładem przewodów. Aby rozwiązać ten problem, warto skonsultować się z instalatorem, który sprawdzi, czy kabel grzewczy, rurki lub maty zostały ułożone z odpowiednią gęstością oraz czy wielkość pętli nie jest zbyt duża.
3. Awaria termostatu
Termostat jest kluczowym elementem systemu podłogowego, odpowiedzialnym za regulację temperatury. Jeśli urządzenie przestaje działać prawidłowo, pojawiają się problemy z ogrzewaniem. W takim przypadku warto sprawdzić podłączenia elektryczne i upewnić się, że przepływ prądu jest odpowiedni. Jeśli to nie rozwiązuje problemu, konieczna może być wymiana termostatu.
4. Uszkodzenie przewodów grzewczych
Mechaniczne uszkodzenia kabli lub rur są kolejnym problemem, który może pojawić się w instalacji ogrzewania podłogowego. Z reguły do przecięcia lub przerwania dochodzi podczas wykonywania prac instalacyjnych i remontowych. Sygnałami alarmowymi mogą być nierównomierny rozkład temperatury lub wyraźne zwiększenie zużycia opału. Aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą od posiadanego rodzaju ogrzewania.
5. Pękająca posadzka
Dobór nieprawidłowego podkładu podłogowego może skutkować jego niszczeniem pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego tak ważne jest, by wybierać kleje, zaprawy lub wylewki przystosowane do ogrzewania podłogowego. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której posadzka pęka lub kruszy się nawet po pierwszym sezonie grzewczym.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – pożegnaj problemy z systemem grzewczym
Jeśli chcesz uniknąć powyższych problemów, warto postawić na elektryczne ogrzewanie podłogowe, które wyeliminuje większość usterek typowych dla systemów wodnych. Wybierając specjalne maty, folie grzejne lub kabel grzewczy z termostatem, nie musisz ograniczać się, jeśli chodzi o wybór materiałów wykończeniowych na podłogę. Poza tym elektryczne systemy są łatwiejsze w montażu i nie wymagają wykonywania instalacji hydraulicznej, co znacznie skraca czas i obniża koszty inwestycji. Tego rodzaju systemy zapewniają również płynniejszą i precyzyjniejszą regulację temperatury, dzięki czemu możesz indywidualne dostosowywać poziom ciepła w pomieszczeniach do swoich potrzeb.
Najnowsze komentarze