Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 6, 2017 in Luźne tematy |

Czym jest pisanie bezwzrokowe?

W dzisiejszych czasach umiejętność szybkiego pisania jest niezwykle przydatna. Codziennie piszemy maile, wiadomości, prace zaliczeniowe czy dyplomowe. Tekst otacza nas ze wszystkich stron… a jednak przeciętne tempo pisania na klawiaturze wynosi zaledwie 140 znaków na minutę. Nie jest to imponujące tempo, lecz istnieje sposób na podniesienie wydajności

Podstawowe błędy

Pisanie bezwzrokowe polega na eliminacji błędów popełnianych podczas pisania na klawiaturze. Większość ludzi nie jest świadoma faktu, że do pisania można wykorzystać wszystkie dziesięć palców. Pisze z użyciem dwóch palców, patrząc jednocześnie na klawiaturę. Spowalnia to znacznie tempo pracy. Techniki szybkiego pisania opierają się między innymi na zapamiętaniu położenia poszczególnych klawiszy i przypisania ich do konkretnych palców.
Drugim błędem jest patrzenie na klawiaturę. Wodzenie wzrokiem za klawiszami pochłania sporo czasu, który można by wykorzystać na napisanej dużej ilości tekstu. Efektywne techniki pisania pomagają przezwyciężyć ten nawyk i uzyskać znacznie większe tempo pisania.

Jak to działa

Na klawiszach f oraz j umieszczono ignorowane przez większość wypustki. Służą one odpowiedniemu ułożeniu palców. Palec lewy wskazujący powinien znajdować się na klawiszu f, pozostałe palce lewej ręki kolejno na a, s oraz d. Palce prawej ręki należy ułożyć na klawiszach j, k, l oraz ;. Kciuki służą do obsługi altów oraz spacji. Dzięki zaangażowaniu dziesięciu palców zamiast dwóch oraz niepatrzeniu na klawiaturę pisanie bezwzrokowe wielokrotnie podnosi efektywność pracy z tekstem.