Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 17, 2020 in Wnętrza |

Kamień wewnątrz i na zewnątrz – czyli jak wprowadzać niepowtarzalność aranżacji?

Jeśli planujesz zastosować zewnętrzną i wewnętrzną okleinę kamienną w różnych obszarach swojej przestrzeni – ważne jest, aby zadbać o spójność stylistyczną i estetykę całości. W aranżacji przestrzeni (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej) liczy się wszystko: kolorystyka, wielkość i stopień zróżnicowania elementów, głębia i gładkość (lub szorstkość) konstrukcji. Jeśli kamień wymaga fugowania, to są jeszcze: odcień, szerokość i głębokość spoiny oraz jej faktura. Nic nie jest wspólne – zmiana tylko jednego parametru wpływa na ogólne wrażenie całości.

KAMIEŃ ZEWNĘTRZNY

Jeśli zamierzasz wykorzystać kamień na zewnątrz – na ścianach budynku, na ogrodzeniu, w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie, koniecznie musisz wybrać jego wariant betonowy, który jest odporny na mróz, dynamiczne wahania temperatury i wysoką wilgotność . Dodatkowym atutem jest zapewnienie dodatkowej warstwy izolacyjnej: chroniącej wnętrze przed utratą ciepła zimą, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Prawidłowo zainstalowany kamień jest trwały i znacznie mniej kłopotliwy w utrzymaniu niż tynk czy drewno. Zabrudzenia są mniej widoczne, a kolory nie blakną z upływem czasu, gdyż kamienne panele są dodatkowo zabezpieczone impregnatem dedykowanym specjalnie do wyrobów betonowych.

Zastosowanie kamienia jako okładziny zewnętrznej ściany to jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów, nadający budynkowi własny styl. Przy wyborze kolekcji warto zastanowić się, czy chcemy, aby dom kontrastował z resztą otoczenia, czy też wtapiał się w otoczenie. W obu przypadkach powinniśmy brać pod uwagę nie tylko obszary, w których zostanie umieszczony kamień, ale całość plan aranżacyjny wraz z elementami towarzyszącymi. Kamień dopasowany kolorystycznie do ościeży drzwi czy dachówki może nie współgrać z ogrodzeniem lub charakterem ogrodu otaczającego dom.

KAMIEŃ WEWNĄTRZ

Kamień dekoracyjny jest zauważalny! Czy to na ścianach zewnętrznych, czy na okładzinie kominka – po prostu nie możesz przegapić jego obecności. Mocna struktura i często żywe kolory od razu przyciągają wzrok. Przykładem może być piaskowiec w salonie aranżacje którego będą widoczne i wobec których nikt nie przejdzie obojętnie.
Niezależnie od tego, czy jest to imitacja skały północnoamerykańskiej, różnych cegieł czy kamieni powszechnie występujących w naszym klimacie, produkt można zobaczyć niemal natychmiast. Efekt estetyczny potęguje umiejętne wykorzystanie oświetlenia – gra cieni na nierównej powierzchni kamienia daje niezapomniane efekty wizualne.

Komplementarność

Kamień dekoracyjny w pewnym sensie przeczy idei konkurencyjności – można wręcz powiedzieć, że doskonale komponuje się z innymi rodzajami okładzin ściennych. Umieszczenie go nawet na niewielkim fragmencie ściany lub okładziny daje oryginalne efekty! Takie właściwości sprawiają, że kamień doskonale sprawdza się jako dodatek nawet tam, gdzie go w ogóle nie brano pod uwagę – pasek kamienia umieszczony za telewizorem lub w fragmencie holu doskonale komponuje się z farbą, tynkiem, a nawet płytkami ceramicznymi. .

Instalacja

Jest to w zasadzie tak proste, że każdy domowy majsterkowicz z łatwością poradzi sobie z tym zadaniem. Sytuację znacznie ułatwia fakt, że kamień poprzez swoją naturalną nieregularność i liczne lico nie wymaga chirurgicznej precyzji, wymaganej np. Przy układaniu rektyfikowanych płytek ceramicznych. W zależności od kolekcji w opakowaniu znajduje się od kilku do kilkudziesięciu płytek różniących się odcieniem kolorystycznym, wielkością modułów i fakturą powierzchni, oczywiście w ramach odchyleń zaakceptowanych przez projektanta kolekcji. Upraszczając: montaż kamienia to dowolne połączenie elementów tworzących jedną spójną całość. Nie ma tutaj jednego obowiązkowego wzoru; klient sam lub z pomocą wykonawcy decyduje o tym, jak będzie wyglądać finalne wnętrze jego domu.