Malowanie łazienki
Remont pomieszczeń czy całego mieszkania zawsze wiąże się z wieloma pracami oraz dużą ilością czasu, by wszystko było dograne i prace przyniosły spodziewane efekty. Każdy etap zmian musi być monitorowany i kontrolowany, by pokrył się z wizją. Dotyczy to również prac porządkowych w łazience i dotyka nawet kwestii malowania. Jak powinno wyglądać malowanie łazienki, by było się z tego zadowolonym? Poniżej kilka kwestii, o których warto pamiętać, biorąc się za tę czynność.
Przygotowanie pomieszczenia
By pomalować łazienkę, nie wystarczy jedynie zakupić puszki z farbą w wybranym przez siebie kolorze – najpierw trzeba przygotować do tej czynności każdą z powierzchni w pomieszczeniu. Całą tę operację najlepiej przeprowadzić dzień, dwa przed malowaniem, by efekt finalny był zadowalający.
Pozbycie się pleśni
Należy przede wszystkim pozbyć się pleśni – w tym celu używa się rozcieńczonego wybielacza lub środka grzybobójczego. Aby powierzchnie zdołały wyschnąć, walkę z pleśnią najlepiej jest przeprowadzić jeden dzień przed malowaniem łazienki.
Podczas tego zabiegu nie należy zapominać o odzieży i okularach ochronnych oraz postępować z instrukcją obsługi tych preparatów.
Wyniesienie sprzętów
Przed malowaniem należy wynieść z łazienki wszelkie przedmioty, jakie mogą przeszkadzać w wykonaniu tej czynności, to jest meble, wieszak na ręczniki, stojak na papier toaletowy. Śrubki pochodzące z odkręcanych elementów wyposażenia łazienki najlepiej umieścić w jednym pojemniku, by nie zaginęły.
Przygotowanie ścian
Jeżeli ściany, które mają być malowane, posiadają odstającą farbę, należy ją usunąć – najlepiej zrobić to za pomocą skrobaka. Jeżeli są jakieś pęknięcia, należy je wypełnić materiałem wypełniającym, a po wyschnięciu wygładzić za pomocą papieru ściernego.
Ściany, jeżeli znajdują się na nich plamy, należy również umyć – do tego sprawdzi się mydło alkaliczne lub przeznaczony temu detergent. Powierzchnię ściany po umyciu nimi należy przetrzeć zimną wodą, a po umyciu i pozbyciu się w ten sposób również kurzu łazienkę należy jeszcze odkurzyć.
Zabezpieczenie podłogi
Na podłogę, jak i na elementy wyposażenia łazienki, wyłożyć należy folię malarską. Elementy takie jak kran czy głowica prysznica okryć należy torbami plastikowymi oraz okleić je taśmą. Pozwoli to nie zachlapać ich farbą.
Pora na malowanie
Kiedy łazienka jest już przygotowana do malowania, trzeba zadbać o materiały malarskie, jakie będą potrzebne. Jeżeli chodzi o farbę, warto wybrać nie tylko taką, której kolor będzie pasował, ale też stworzoną z myślą o tym, że będzie ona używana do malowania łazienki. Farby specjalistyczne mają bowiem działanie, które sprawdza się w tym pomieszczeniu: często chronią przed powstawaniem pleśni, do tego są odporne na działanie pary wodnej, wilgoci, wody.
Na początek pomalować należy sufit. Możliwe plamy z farby wylądują na okrytej folią podłodze, więc nie trzeba przejmować się możliwością zachlapania i późniejszego sprzątania, gdyż będzie to bardzo proste do osiągnięcia.
Przechodząc do malowania ścian, należy zacząć od środka łazienki i stopniowo kierować się na zewnątrz pomieszczenia – zmniejsza to ryzyko pobrudzenia powierzchni już pomalowanych.
Kiedy farba na ścianach obeschnie – najlepiej jest tutaj zaufać producentowi i odczekać czas, jaki wskazał on na etykiecie farby – można przywrócić stan rzeczy w łazience sprzed malowania. Prace nad malowaniem uznaje się za zakończone.
Więcej w temacie na stronie tupolecam.pl.
Najnowsze komentarze