Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 9, 2024 in Wnętrza |

Piec na ekogroszek – jak sprawdzić, czy działa prawidłowo?

Ogrzewanie domu, a przede wszystkim posiadanie pieca na ekogroszek, wymaga świadomości i wiedzy. Wszystko po to, aby korzystanie z pieca było nie tylko bezpieczne, ale też efektywne energetycznie. Kluczowa kwestia to prawidłowe ustawienie pieca. W poniższym artykule wyjaśniamy zatem, jak sprawdzić, czy piec na ekogroszek jest właściwie skonfigurowany.

Palenisko do pieca na ekogroszek – na co zwrócić uwagę?

Bardzo wiele mówi nam wygląd paleniska do pieca na ekogroszek. O nieprawidłowościach w użytkowaniu pieca może świadczyć obecność nietkniętego węgla.

Niespalony ekogroszek najprawdopodobniej został w takim przypadku wypchnięty poza obszar spalania, a w efekcie spadł prosto do popielnika. Rozwiązaniem okazuje się zwykle zmniejszenie porcji ekogroszku.

Z kolei dołek w palenisku świadczy o podawaniu zbyt małych porcji. Warto zatem obserwować wygląd paleniska, by odpowiednio skorygować sposób użytkowania.

Przy okazji warto skontrolować wygląd popiołu. W ten sposób można wychwycić problem z powstawaniem spieków (są to duże, stopione bryły popiołu).

Takie spieki mogą blokować pracę palnika, a w efekcie doprowadzić do poważnej awarii. Jak temu zapobiec? Należy ograniczyć pracę wentylatora, a ponadto odsunąć deflektor od paleniska.

Więcej informacji na temat prawidłowej pracy pieca znajdziesz tutaj: https://grzejemnieto.pl/po-czym-poznac-ze-piec-na-ekogroszek-jest-ustawiony-prawidlowo/.

Kocioł na ekogroszek – po czym poznać prawidłowe działanie?

Nie ma innego sposobu jak tylko obserwowanie działania pieca z ekogroszkiem (podajnik, zbiornik, palenisko). O prawidłowym działaniu pieca na ekogroszek świadczy:

  • Wygląd płomienia – stabilny płomień o żółtym odcieniu to prawidłowy element działania pieca. Zaniepokoić powinien żółtoczerwony kolor płomienia, ponieważ świadczy o niepełnym spalaniu. Zbyt mała ilość powietrza powoduje wówczas dymienie. Z kolei niebieskawy odcień to oznaka palącego się tlenku węgla.
  • Wygląd ścian kotła – na ścianach kotła nie powinno być sadzy. Jej obecność świadczy bowiem o niepełnym spalaniu, a praca kotła jest wówczas mało wydajna. Dochodzi do zwiększenia zużycia paliwa i zapychania komina.
  • Wygląd oraz ilość popiołu – o dobrym działaniu pieca świadczy suchy i miałki popiół. Zbyt duża jego ilość oznacza natomiast niepełne spalanie. Może powstawać również w wyniku używania słabej jakości węgla.
  • Obecność dymu – zapchanie kanału spalinowego objawia się obecnością dymu. Powodem może być również otwarta klapa podajnika, jak też niski poziom paliwa lub zanieczyszczone palenisko do pieca na ekogroszek.
  • Przegrzany palnik – zbyt duży nadmuch lub mała ilość paliwa mogą powodować przegrzewanie się palnika. Przegrzany palnik znacząco zmniejsza wydajność pieca, a nawet może się uszkodzić i spowodować awarię.

Jak zatem widać – podczas używania pieca na ekogroszek należy zwracać uwagę na poszczególne elementy pieca. W razie zauważenia nieprawidłowości trzeba niezwłocznie skorygować sposób użytkowania pieca lub zmienić ustawienia. Jeżeli to nie przyniesie rezultatów, to trzeba skontaktować się z serwisantem.

Podsumowując, piec na ekogroszek jest dobrze ustawiony, kiedy:

  • Płomień ma żółtawy kolor, pali się stabilnie i spokojnie.
  • Na ścianach kotła nie ma sadzy.
  • Z komina nie wydobywa się dym.
  • W palenisku nie gromadzi się popiół w dużych ilościach.
  • Nie ma spieków w palenisku.
  • Palnik nie ulega przegrzaniu.

Pamiętaj, aby do ogrzewania domu używać tylko opału wysokiej jakości, o dużych walorach energetycznych. Prawidłowe ustawienie pieca i spalanie wysokiej jakości opału sprawi, że użytkowanie pieca będzie w pełni bezpieczne, wydajne i ekonomiczne.