Współczesne pralki wirnikowe – czyli pranie w stylu retro
Nie ma chyba osoby, której pralka wirnikowa nie kojarzyłaby się z peerelowską rzeczywistością. Warto jednak pozbyć się uprzedzeń. Może się wówczas okazać, że pralka wirnikowa to przydatny sprzęt nawet współcześnie. Udoskonalona o nowe funkcjonalności i niezwykle praktyczna w niektórych sytuacjach – znowu wraca do łask. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
1. Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?
2. Jak działa pralka wirnikowa?
3. Pralka wirnikowa – jakie ma wady i zalety?
Zalety pralek wirnikowych
Wady pralek wirnikowych
4. Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór?
Czym charakteryzuje się pralka wirnikowa?
Dostępna w https://www.neonet.pl/ pralka wirnikowa charakteryzuje się mechanizmem, który nieco różni się od tego, spotykanego dziś w pralkach automatycznych, o czym opowiemy w kolejnym akapicie. Uwagę przykuwa już sam design pralki wirnikowej. Jest to bowiem urządzenie o walcowatym kształcie (niekiedy ma kształt prostopadłościanu o zaokrąglonych krawędziach). Taką pralkę otwiera i ładuje się od góry, ma jeden bęben lub dwie komory, a także trzeba napełniać ją wodą (co w niektórych sytuacjach staje się zaletą, gdyż nie potrzeba wówczas stałego podłączenia do źródła wody). Różne modele pralek wirnikowych znaleźć można pod adresem: https://www.neonet.pl/pralki/pralki-wirnikowe-wirowki.html.
Jak działa pralka wirnikowa?
Jak każda pralka – tak i pralka wirnikowa działa z użyciem wody. Z tą tylko różnicą, że pralkę wirnikową trzeba najpierw napełnić, a po skończonym praniu opróżnić z wody. Pralka wyposażona jest w wirniki, które wprawiają w ruch znajdujące się w bębnie ubrania i wodę (bęben nie porusza się tak, jak w przypadku pralek automatycznych). Jest to niezwykle prosty proces, który zapewnia niezawodne działanie pralki i dzięki któremu otrzymujemy naprawdę czyste ubrania. Niemniej po skończonym praniu trzeba je odwirować (w przypadku najprostszych modeli w osobnej wirówce) albo wyżąć. Dla komfortu warto zatem kupić pralkę wirnikową z wirówką lub wyposażoną w wyżymaczkę.
Pralka wirnikowa – jakie ma wady i zalety?
Jak każdy sprzęt, tak i pralka wirnikowa ma swoje wady i zalety, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o kupnie.
- Zalety pralek wirnikowych
Za niewątpliwą zaletę pralek wirnikowych należy uznać prostą konstrukcję oraz nieskomplikowaną obsługę. Pralka tego typu nie posiada bowiem żadnych przycisków i nie wymaga ustawiania programów. Kolejną zaletą jest pranie bez konieczności podłączania urządzenia do źródła wody; tak naprawdę można używać pralki wszędzie, jeżeli tylko mamy możliwość zasilenia jej prądem. Pralka jest lekka i mobilna, co sprawia, że łatwo przenieść ją w inne miejsce (na przykład podczas przeprowadzki) lub zabrać na wakacje (na przykład pod namiotem czy na pole kempingowe). Kupno pralki wirnikowej jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem; cena takiej pralki jest znacznie niższa niż w przypadku pralek automatycznych. Jeżeli zaś zdecydujemy się na kupno pralki, wyposażonej w wirówkę, to proces prania będzie przebiegał niemal tak sprawnie, jak w nowoczesnej, automatycznej pralce.
- Wady pralek wirnikowych
Wadą tego rozwiązania może być niewielka pojemność bębna, mniejsza niż w pralkach automatycznych. Niemniej jednak trzeba się z tym liczyć, jeżeli w zamian otrzymujemy lekkie i mobilne urządzenie. Za wadę można także poczytywać konieczność napełniania pralki wodą (a w przypadku bardzo podstawowych modeli także podgrzewania jej). Pralka nie posiada także żadnych dodatkowych programów i lepiej nie używać jej do prania szczególnie delikatnych tkanin. W przypadku modeli bez wirówki pranie trzeba następnie odwirować w osobnym urządzeniu lub wyżąć, co może być niewygodne.
Pralki wirnikowe – gdzie się sprawdzą i dla kogo będzie to dobry wybór?
Pralki wirnikowe to urządzenia, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Będą odpowiednim wyborem dla wszystkich, którym zależy na niedrogim, mobilnym urządzeniu, pozwalającym zrobić pranie właściwie wszędzie. Jest to ciekawa opcja dla osób, wynajmujących mieszkanie. Bardzo często właściciele nie zapewniają lokatorom pralki automatycznej. Nie warto wówczas inwestować w drogi sprzęt, gdyż może okazać się, że w kolejnym mieszkaniu nie będzie na niego miejsca w łazience.
Pralka wirnikowa sprawdzi się także jako sprzęt piorący dla wszystkich osób, które dużo i często podróżują, nocując pod namiotem, w domkach letniskowych, czy na kempingu. Pralkę tego typu można podłączyć wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prądu. Nie trzeba natomiast zapewniać stałego źródła wody. W taką pralkę można wyposażyć domek letniskowy, na przykład na działce. Bez problemu można ją także zabrać w podróż, gdyż mieści się w samochodzie.
Pralka wirnikowa może stanowić dodatkowe wyposażenie domostwa, na przykład do prania rzeczy roboczych, ręczników, pościeli itp. Niektórzy cenią zaś pralki wirnikowe za ich design, nawiązujący do minionych czasów. Pralka wirnikowa urozmaici i dopełni wnętrze, utrzymane w stylu retro. Dziś jest to z pewnością nietuzinkowy sprzęt, co nie ujmuje mu funkcjonalności.
Najnowsze komentarze