Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 31, 2021 in Wnętrza |

Czym się kierować przy wyborze łóżka drewnianego?

Planujesz kupić nowe łóżko do sypialni? Jeśli tak, poświęć trochę czasu na wybranie odpowiedniej opcji – tak, aby mebel posłużył Ci przez długie lata. Jednym z najlepszych rozwiązań jest łóżko drewniane. Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Zobacz, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Dlaczego warto zainwestować w łóżko do sypialni drewniane?

Łóżko drewniane to niemała inwestycja. Jego zakup może być nieco bardziej kosztowny niż w mebel, którego rama powstała z płyty MDF lub podobnego materiału. Jednak wbrew pozorom cena nie musi być bardzo wysoka, a różnice jakościowe są znaczące.

Łóżko sypialniane drewniane:

  • to solidny i wytrzymały mebel, który poradzi sobie z nawet dużym obciążeniem,
  • przetrwa długie lata pod warunkiem odpowiedniej konserwacji (najczęściej wystarczy olejowanie lub malowanie raz na kilka lat lub rzadziej),
  • wprowadzi do sypialni zdrowy, naturalny klimat,
  • jest bardzo uniwersalne pod względem designu – łóżko drewniane dobrze wpisze się zarówno w aranżację w stylu skandynawskim czy japandi, ale również w klasyczną, retro czy włoską.

Jednak aby korzystać ze wszystkich tych opcji, trzeba wybrać łóżko, które sprosta wymogom funkcjonalnym.

Jak wybrać odpowiednie łóżko sypialniane drewniane?

Przy wyborze łóżka do sypialni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Oto one.

Łóżko drewniane podwójne

Jaki rozmiar powinno mieć łóżko drewniane?

Rozmiar to pierwszy parametr, o którym musisz zadecydować. Dobierając odpowiednią wielkość mebla, zastanów się:

  • jak duża jest Twoja sypialnia – pamiętaj, że nawet jeśli łóżko drewniane 180×200 się do niej „wciśnie”, to jeśli nie pozostawi miejsca na ustawienie stolika nocnego i zajmie całą przestrzeń, może Ci być niewygodnie,
  • ile osób będzie spało w łóżku – przykładowo łóżko drewniane dla dzieci może mieć np. rozmiar 120×200. Będzie w zupełności wystarczający! Za to dla dwóch osób warto zamówić minimum łóżko drewniane 140×200 cm lub 160×200.

Wysokość ramy ma znaczenie

Wysokość ramy jest istotna zwłaszcza w niskich sypialniach albo tych, w których są skosy – np. na poddaszu. W takim wnętrzu zbyt wysoka rama, do której dołoży się jeszcze gruby materac, może być problematyczna. – Niskie łóżka drewniane są równie funkcjonalne co te z wysokimi ramami, a przy tym wpisują się w najnowsze trendy w designie – podpowiada ekspert ze sklepu Futon.pl.

Dobierz odpowiedni stelaż

Możesz od razu kupić łóżko drewniane z pojemnikiem oraz stelażem lub dokupić ten drugi element oddzielnie. Warto wybrać stelaż z drewnianych listewek, np. bukowych, który dodatkowo oferuje regulację zagłówka i zanóżka. Dzięki temu łóżko zyska nową funkcjonalność i zapewni lepszy relaks również np. podczas oglądania telewizji. Warto też zwrócić uwagę na elastyczność stelaża i możliwości jego regulacji.

Dopasuj łóżko do materaca

Jeśli myślisz o tym, aby klasyczny materac zastąpić futonem w japońskim stylu, upewnij się, że ranty ramy łóżka nie są zbyt wysokie. Wówczas materac ukryje się wewnątrz łóżka, co może utrudniać komfortowy relaks.

Na koniec zwróć uwagę na sam design oraz kolorystykę – pamiętaj, że obecnie najlepiej sprawdzają się minimalistyczne formy. Powodzenia w poszukiwaniach!