Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 18, 2021 in Wnętrza |

Płyta OSB do Twojego domu

Płyta OSB to materiał drewnopochodny, dla którego znajdziemy bardzo wiele możliwości zastosowania w domu. Przede wszystkim płyty te cechują się bardzo wysoką wytrzymałością i jakością w stosunku do ich ceny. To sprawia, że wykorzystywane są na szeroką skalę zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów, którzy sami majsterkują w domowym zaciszu. Na rynku znajdziemy płyty o numeracji od 1 do 4. Warto dokładnie zastanowić się, które z nich z sprawdzą się w Waszym domu, a w dużej mierze zależało to będzie od Waszych potrzeb. Jak wybrać dobrą płytę?

Płyty OSB 1 to płyty o szerokim zastosowaniu, jednak tylko w warunkach suchych, ponieważ nie jest odporna na działanie wilgoci. Są to tanie płyty, jednak powinny być wykorzystywane tylko do prostych i mało angażujących projektów. Płyty OSB 2 to materiał wykorzystywany we wnętrzach. Również są podatne na negatywne działanie wilgoci, dlatego przed wykorzystaniem warto je pokryć dodatkową warstwą impregnatu. Dobrze nadają się na płyty nośne. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest płyta OSB 3, które poza swoimi parametrami nośnymi oraz wytrzymałościowymi, może z powodzeniem być również wykorzystywania w warunkach wzmożonej wilgotności. Płyty z numerem 4 to z kolei najbardziej wytrzymały materiał z tej serii i wykorzystywany jest przy konstrukcjach o dużych obciążeniach mechanicznych i wilgotności. Stosowane są przede wszystkim do budowy ścian i dachów w budynkach o konstrukcji szkieletowej, czy też do tworzenia szalunków lub altanek ogrodowych oraz bud dla psów.

Jak skorzystamy z domu z płyty OSB?

Płyty OSB możemy wykorzystywać w domu w różnych celach. Bardzo przydatne będą w fazie budowania oraz wykończenia wnętrza, ponieważ mogą być poszyciem nośnym ścian lub dachów. Są wytrzymałe oraz pełnią rolę ważnego izolatora naszego wnętrza. Płyty takie mogą posłużyć również do tworzenia podkładów podłogowych lub mogą być wykorzystane jako właściwa podłoga w niektórych pomieszczeniach. Starannie obrobione płyty OSB to również dekoracje ścienne i nie tylko. Z materiału tego stworzymy budy dla psów, czy przydomowy domek na narzędzia.

Dobry stosunek jakości do ceny tego materiału sprawia, że bardzo chętnie wykorzystywany jest nie tylko przez profesjonalistów, ale również przez domowych majsterkowiczów. Dzięki niemu możemy spróbować stworzyć coś we własnym zakresie, na przykład takie meble jak półki lub regały.