Elektryczny programator czasowy – co wybrać?
Programatory czasowe pozwalają na zaplanowanie włączenia i wyłączenia urządzeń elektrycznych, z którymi współpracują. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają, a także doradzamy, jak wybrać odpowiedni programator tego typu.
Czym jest programator czasowy?
Programator, inaczej wyłącznik, regulator czasowy, jest rodzajem urządzenia elektrycznego, które przeznaczone jest do sterowania innymi urządzeniami.
Dzisiaj spotyka się dwa warianty tego typu urządzeń. Programator może być wbudowany w sprzęt, co obecnie stosowane jest coraz częściej, ale również może być on zakupiony osobno i może współpracować z każdego typu urządzeniem, które jest podłączanie do prądu.
Programator czasowy – jak działa?
Działanie programatora czasowego jest bardzo proste. Urządzenie o wcześniej wskazanej na nim godzinie, która została na nim ustawiona, powoduje włączenie albo wyłączenie urządzenia.
Zakres pracy programatora zależny jest przy tym od jego wariantu, dlatego wybrane modele mogą posiadać szerszą funkcjonalność, na przykład pozwalać na programowanie czasu pracy nawet na cały tydzień.
Rodzaje programatorów czasowych
Najczęściej stosowane są dwa rodzaje programatorów czasowych, a mianowicie:
- programator mechaniczny, analogowy
- programator elektroniczny, cyfrowy
Pierwszy wariant, czyli mechaniczny programator czasowy ma najprostszą budowę i jest również najtańszy. Jest on wyposażony w mechaniczne pokrętło z oznaczonymi godzinami, na którym ustawia się odpowiednią godzinę, w której urządzenie ma zostać włączone albo wyłączone. Taki sprzęt jest prosty w obsłudze, jednak nie daje on tak szerokich możliwości w sterowaniu jak wyższej klasy urządzenia.
Z kolei cyfrowy programator czasowy wyposażony jest już w wyświetlacz oraz w przyciski, a wbudowana pamięć zasilana akumulatorem pozwala na dowolne programowanie jego pracy. To powoduje, że programatory elektroniczne mają znacznie szersze zastosowanie. Dodatkowym atutem tego typu wyłączników jest ich cicha praca. Główny minus to natomiast wysoka cena urządzenia.
Do czego można wykorzystać programator czasowy?
Za pomocą urządzenia jak programator czasowy można zarządzać pracą wielu sprzętów, dlatego też można dopasować go do konkretnych potrzeb w swoim domu czy w biurze.
Przykładowe zastosowanie programatorów czasowych:
- sterowanie pralką, zmywarką
- włączanie i wyłączanie oświetlenia
- uruchamianie bojlera podgrzewającego ciepłą wodą
- sterowani systemami w akwarystyce
Programatory są oferowane obecnie w wielu sklepach – można zakupić je między innymi w popularnych marketach z wyposażeniem budowlanym i wykończeniowym, sklepach elektrycznych, także w sklepach dostępnych w internecie.
Najnowsze komentarze