Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 7, 2022 in Wnętrza |

Budowa obiektów sportowych – złożone projekty tylko dla fachowców!

By amatorsko uprawiać sport, nie trzeba specjalnej lokalizacji ani urządzeń, choć bywa to sporym ułatwieniem. Ale w przypadku sportów zespołowych, półzawodowych i zawodowych konieczna jest już rozbudowana infrastruktura. Dlatego właśnie obiekty sportowe to jeden z popularniejszych nurtów specjalistycznego budownictwa. Poniżej krótko przedstawiamy ich znaczenie społeczne oraz zadania, jakie stoją przed firmami stawiającymi takie konstrukcje.

Budowa obiektów sportowych – wpływ na zdrowie i harmonię społeczną

Sport pełni wyjątkowo ważną rolę w życiu każdej społeczności. Zwłaszcza sporty zespołowe mają ogromny wpływ na zdrowie kardiologiczne, wydolność aeorobową, ale także dobrostan psychofizyczny graczy. Nic więc dziwnego, że przyznajemy im tak istotne miejsce w edukacji młodzieży oraz w życiu publicznym.

Budowa obiektów sportowych wymaga zgody lokalnych władz, precyzyjnych planów konstrukcyjnych oraz wykorzystania innowacyjnych technologii. Dostrzegli to także politycy najwyższego szczebla – jeszcze w 2022 roku ma zostać zainicjowany dodatkowy program budowy hal sportowych, jak wynika z niedawnych słów premiera oraz ministra sportu.

Upowszechnianie sportu oraz rozwój infrastruktury sportowej mają niezwykle pozytywny wpływ na budowanie więzów międzyludzkich i jednoczenie się społeczeństwa. Widzimy więc jasno, że budowa obiektów sportowych to jedno z ważniejszych zadań, jakich może podjąć się firma budowlana. Ale tylko firma, która ma w tym zakresie niemałe doświadczenie – to zadanie, któremu nie podołają raczej nowicjusze.

Współczesne obiekty sportowe – typy budynków i wyzwania przy ich budowie

Wśród popularnych budynków rekreacyjnych znajdziemy stadiony, boiska, baseny, tory wyścigowe, a nawet całe kompleksy sportowe. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym typem takich obiektów są hale sportowe, potrzebne zarówno w szkołach wszystkich szczebli, jak i na wsiach, w miastach i gminach.

Budowa obiektów sportowych tego typu oznacza stworzenie kompleksowego projektu dla budynku, który musi spełniać najwyższe standardy konstrukcyjne i BHP. Rozpoczęcie prac poprzedza oczywiście zgłoszenie projektu do Starostwa lub Urzędu Miasta, jeśli mówimy o hali namiotowej, albo uzyskanie pozwolenia na budowę w przypadku obiektu całorocznego.

Następnie firma realizująca inwestycję przygotowuje teren pod budowę, wylewa fundamenty i przystępuje do mocowania konstrukcji hali. Ale to dopiero początek! Przed fachowcami na tym etapie realizacji leży jeszcze sporo koniecznych kroków, a każdy z nich musi zostać wykonany z tą samą dbałością o detale.

Poziom skomplikowania takiej budowy sprawia, że wykonawstwem obiektów sportowych nie zajmują się na ogół zwyczajnie firmy architektoniczne. Inwestor, który chce mieć pewność, że hala lub inny budynek sportowy będzie się cechować wytrzymałością, musi zatrudnić w tym celu firmę, która realizuje głównie takie projekty.