Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 28, 2021 in Wnętrza |

Dobry węgiel ekogroszek to ekologia i ekonomia

Chcąc zadbać o ciepło w domu w sezonie zimowym, należy zadbać o dwa elementy odpowiadające za to: węgiel ekogroszek i kocioł. W przypadku kiedy pierwszy jest wysokiej jakości, a drugi sprawny – możemy być spokojni o ciepłą atmosferę w naszym domu.

Dlaczego węgiel ekogroszek jest eko?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię. Staramy się mniej szkodzić środowisku naturalnemu, a co za tym idzie – samym sobie. Wybierając węgiel ekogroszek wysokiej jakości, zawartość siarki będzie bardzo niska. W ten sposób w procesie spalania zostanie wytworzona mniejsza ilość dwutlenku siarki, który jest niezdrowy zarówno dla ludzi, zwierząt oraz roślin.

Po czym poznać dobry ekogroszek?

Ciężko jest jednogłośnie stwierdzić, że dany węgiel ekogroszek jest dobry, a inny zły. Jednakże dużo o jego właściwościach mogą powiedzieć nam parametry, które udostępnia producent. Wśród najważniejszych można wymienić: kaloryczność, zawartość siarki, spiekalność i ilość popiołu.

Wysokokaloryczny węgiel ekogroszek pozwoli nam uzyskać większą ilość energii (a co za tym idzie ciepła) z jednego kilograma. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ znając średnie dobowe zużycie możemy wyliczyć, ile będziemy potrzebować węgla ekogroszku. Biorąc pod uwagę ten parametr będziemy mogli sprawdzić ile danego węgla ekogroszku zużyjemy w przypadku danego produktu. Przyrównując to do ceny, będziemy wiedzieć, który wariant jest dla nas optymalny cenowo.

Zawartość siarki jest ważna kiedy chodzi o węgiel ekogroszek. Im niższa zawartość, tym mniej zanieczyszczeń się wydobywa z naszego komina. Jeżeli widzimy ekogroszek z wysoką zawartością siarki – trzeba sprawdzić czy mieści się w odpowiednich normach, jeżeli zależy nam na zakupie konkretnego węgla ekogroszku.

Spiekalność to ważny parametr dla każdego właściciela kotła. Im niższy jest współczynnik RI, tym lepiej dla nas. Współczynnik ten odpowiada za powstawanie tzw. spieków koksowych. Są one zmorą każdego palącego w kotłach czy piecach, dlatego należy wybierać węgiel ekogroszek o jak najniższym RI.

Ilość popiołu jest również dość istotna. Im mniej będzie go powstawać w wyniku spalania węgla ekogroszku, tym rzadziej będziemy musieli czyścić szufladę na popiół.

Oczywiście wybierając dany węgiel ekogroszek, starajmy się wybierać zaufanych producentów. W przypadku ekogroszku niewiadomego pochodzenia możemy trafić na np. dużą ilość elementów niepalnych czy niskokaloryczny węgiel.

Dlatego kupując węgiel ekogroszek, bez względu – luzem czy ekogroszek workowany – zawsze wybierajmy wysokojakościowy produkt.