Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 2, 2022 in Wnętrza |

Jak urządzić łazienkę aby była funkcjonalna?

Podczas urządzania łazienki należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Oprócz oczywistych walorów estetycznych powinna ona być bardzo funkcjonalna i spełniać potrzeby wszystkich użytkowników. Zanim więc kupimy kafelki, meble łazienkowe i zdecydujemy się na ceramikę łazienkową, powinniśmy zaplanować wszystko tak, by przestrzeń użytkowa była zagospodarowana z rozmysłem i w logiczny sposób.

Kabina prysznicowa, czy wanna?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kabinę prysznicową, wannę, czy też na obie opcje, musimy wybrać model, który zmieści się do łazienki i będzie wygodny dla użytkowników. Standardowe wanny mają szerokość od 70 do 80 cm i długość od 160 do 180 cm. Przed wanną dobrze jest zostawić trochę wolnej przestrzeni, by można było wygodnie do niej wchodzić i wychodzić. Jeżeli mamy małą łazienkę,  a marzymy o wannie, warto zastanowić się nad wanną narożną z wąskimi rantami. Wybierając kabinę prysznicową, musimy wziąć pod uwagę to, jak otwierają się drzwiczki i jakich jest wymiarów. Standardowe kabiny mają kwadratową podstawę o wymiarach 90×90 centymetrów. Decyzję o tym, co wybrać dobrze jest poprzedzić zaplanowaniem, jak rozlokować meble łazienkowe. Tak by wszystko zgrywało się w spójną całość.

Jak wybrać ceramikę łazienkową?

Wybierając konkretny model umywalki, możemy wybierać spośród klasycznych rodzajów z blatem i wpuszczanych w szafkę albo wolnostojących, które zajmują niewiele przestrzeni. Aby można było wygodnie korzystać z umywalki należy pozostawić przed nią przestrzeń, podobnie jak przed wanną czy brodzikiem. Musimy też pamiętać by była ona oddalona od innych urządzeń sanitarnych przynajmniej o 20 cm. Co do toalety, do wyboru mamy kompakt, który możemy zaaranżować tak, by oprócz spełniania swojej funkcji był też ozdobą łazienki. Nad instalacją możemy umiejscowić półkę, co da nam dodatkową przestrzeń.

Meble do łazienki

Wnętrze funkcjonalnej łazienki to nie tylko sanitariaty i piękne kafelki. Musimy też zaplanować przestrzeń do przechowywania. Zapewnią nam to meble łazienkowe dopasowane do naszych potrzeb. Możemy postawić na meble klasyczne jak wysokie słupki, regały drabinkowe, czy lustro z ukrytą szafką. Możemy też zdecydować się na praktyczne meble podwieszane, dzięki którym utrzymanie czystości w łazience będzie jeszcze prostsze. Jeżeli natomiast nasza łazienka ma duże wymiary lub jest to wręcz pokój kąpielowy, ciekawym pomysłem będzie wstawienie tam jakiegoś mebla, na którym usiądziemy np. robiąc makijaż. Takie elementy są nie tylko praktyczne, ale nadadzą pomieszczeniu stylowego charakteru.

Pralka w łazience i wybór grzejnika

W małej łazience najlepiej sprawdzą się pralki ładowane od góry. Pozwolą zaoszczędzić każdy cenny centymetr przestrzeni. Jeżeli natomiast mamy dużo miejsca, możemy pokusić się o pralkę oraz suszarkę w zabudowie. Co do grzejnika, najbardziej praktycznym rozwiązaniem są grzejniki naścienne, które występują w różnych wzorach. Dobranie właściwego do stylu łazienki nie powinno więc być problemem. Najlepiej zamontować go w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej, tak by móc szybko powiesić ręcznik do wyschnięcia.