Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 28, 2023 in Wnętrza |

Jak oświetlić schody? Doradzamy!

Odpowiednie oświetlenie schodów jest niezwykle istotne nie tylko ze względu na to, że dzięki niemu można uzyskać piękny efekt estetyczny w domu, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo korzystania z klatki schodowej. Dobór lampy na schody, warto uwzględnić już na etapie remontu lub budowy domu, aby jak najwcześniej wykonać instalację elektryczną dopasowaną do tego elementu. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, oświetlenie na korytarz możemy dobrać również później. Jak oświetlić schody? Podpowiadamy.

Jaki rodzaj oświetlenia schodów wybrać?

Projekt oświetlenia schodów warto wykonać już na etapie tworzenia instalacji elektrycznej. Dzięki temu na późniejszych etapach prac montaż poszczególnych elementów nie sprawi nam żadnych trudności. Powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia na korytarz sprawdzi się w naszym domu. Do wyboru mamy oświetlenie górne realizowane przez lampy wiszące, plafony oraz kinkiety. Takie lampy na schody sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy klatka schodowa jest niewielka.

Kolejnym typem jest oświetlenie punktowe schodów realizowane również przez kinkiety, ale także niewielkie lampki LED w oprawach, które mogą być umieszczone tuż przy w stopniach schodów na ścianie. Ten typ oświetlenia może występować samodzielnie lub łącznie z wersją sufitową. Coraz częściej spotykane jest również oświetlenie liniowe, które zastępuje światła punktowe. W tym przypadku wykorzystuje się listwy LED, które umieszcza się pod stopniami lub tuż przy poręczy.

Jakie lampy na schody wybrać?

Lampy na schody muszą być dostosowane do stylu, w jakim zaaranżowaliśmy korytarz, ale także do jego wielkości, liczby stopni oraz kondygnacji. W przypadku niewielkich klatek schodowych często wystarczająco doświetlają je lampy wiszące. Dobór konkretnego modelu żyrandola zależy od naszych indywidualnych preferencji. W bogato zdobionych wnętrzach jednak świetnie sprawdzają się modele kryształowe, złote lub srebrne. W klasycznych z kolei białe ze szkła, a w nowoczesnych lampy z metalowymi oprawami.

Jeżeli klatka schodowa jest niewielka, lecz nie możemy zamontować w tym miejscu żyrandola ze względu na to, że jest dość niska, najlepiej postawić wówczas na plafony. Są to płaskie lampy, które zajmują niewiele miejsca, a ze względu na uniwersalny design, świetnie wpasowują się w każdą stylizację wnętrza. Kinkiety z kolei są dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy chcemy oświetlić kilka kondygnacji. Wówczas wystarczy, że zastosujemy kilka takich samych modeli i umieścimy je w niewielkich odstępach, by dobrze doświetlić schody.

Czym kierować się wybierając oświetlenie na korytarz?

Dobór konkretnego modelu lampy na schody to tylko jeden z aspektów, które musimy uwzględnić, wybierając oświetlenie na korytarz. Niezwykle istotne parametry przy doborze źródła światła na schody to temperatura barwowa lampy. Musi być ona dopasowana do materiału, z jakiego wykonane są schody, a także stylu, w jakim zaaranżowany jest korytarz. W przypadku nowoczesnych wnętrz lepiej sprawdzają się neutralne odcienie o temperaturze barwowej 4000 Kelwinów.

W tradycyjnych pomieszczeniach lepiej zastosować ciepłe barwy, a więc te w zakresie od 3300 do 3500 Kelwinów. Kolejnym ważnym elementem jest natężenie światła. Musi być ono utrzymane na takim poziomie, aby gwarantowało dobrą widoczność każdego stopnia. W przypadku doboru oświetlenia na korytarz warto zwrócić uwagę na lampy na schody wyposażone w czujnik ruchu. Takie modele są niezwykle wygodne i funkcjonalne, ponieważ światło zapala się już wtedy kiedy podchodzimy do schodów, dzięki czemu nie musimy szukać włącznika.