Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 17, 2022 in Wnętrza |

Jak dobrać rolety okienne?

Rolety okienne to ważny element wystroju, ale również funkcjonalny przedmiot, z którego korzystamy każdego dnia. Jak jednak skutecznie dobrać osłony okienne? Zanim odwiedzisz sklep z roletami, sprawdź co warto wiedzieć na temat doboru rolet wewnętrznych do domu.

Żeby zamówić rolety nie trzeba wiele. Wystarczy odwiedzić sklep internetowy, zapoznać się z modelami dostępnymi w ofercie sklepu, a następnie wrzucić upatrzony wzór do wirtualnego koszyka. Trudno jednak w takim scenariuszu spodziewać się, że zamówienie będzie cieszyć nasze oko długie lata. Poznaj najważniejsze zasady doboru rolet, gdyż potem masz pewność, że rolety na wymiar będą doskonale pasować do ramy okiennej.

Jakie rolety okienne wewnętrzne możesz wybrać?

Poszukiwanie optymalnej rolety warto zacząć od zastanowienia się, jaki typ rolety będzie dla nas najlepszy. Czy przede wszystkim szukamy ozdoby, funkcjonalności, chłodu w upalne dni, a może moskitiery chroniącej przed owadami? W zależności od naszych preferencji, szczególną uwagę przyłożymy do innych cech danego produktu. Do najczęściej wybieranych rodzajów rolet należą:

  • nowoczesne rolety wewnętrzne mini, których konstrukcja ogranicza się do rolki z materiałem. Można je przykleić do ramy okiennej lub zawiesić na specjalnych haczykach. Tego typu rolety dają sporą swobodę w doborze i nie trzeba ich mierzyć z zegarmistrzowską precyzją. Liczą się tylko wysokość skrzydła oraz szerokość szyby. Do tego drugiego pomiaru można dodać około 5 cm. Aby rolety materiałowe nie były zbyt ruchliwe, zazwyczaj producenci dołączają do nich żyłkę stabilizującą, dzięki której roleta nie rusza się na boki ani nie zwisa, kiedy uchylamy okno.
  • rolety plisowane – popularnie nazywane są harmonijkami. Sposób ich montażu jest zbliżony do typu mini. Boczne sznurki bądź żyłki pełnią jednak nieco większą rolę, gdyż nie tylko utrzymują roletę w jednym położeniu, ale również umożliwiają jednoczesne podwijanie jej od góry i od dołu. Kiedy kupujemy rolety plisowane, potrzebujemy tych samych wymiarów, co w przypadku rolet mini.
  • rolety kasetowe – jeśli interesują nas rolety idealnie dopasowane, z pewnością warto wziąć pod uwagę stylowe rolety kasetowe. Wyróżnia je charakterystyczny rodzaj osłony, jaką jest listwa przyszybowa. Zapewnia ona trwałość oraz stabilność rolety na okna. Prowadnice dokładnie izolują światło, dlatego rolety kasetowe to dobry wybór do wnętrza, które ma być skutecznie chronione przed wpadającymi do środka promieniami słonecznymi.
  • Rolety wolnowiszące to zupełne przeciwieństwo modeli kasetowych. Nie mu żadnej listwy przyszybowej ani innego usztywnienia. Gdzie zatem sprawdzają się tego rodzaju rolety? Otóż na dużych oknach, gdzie pokaźny fragment materiału łatwiej spuścić oraz zwinąć, jeśli nie będą ograniczały go żadne szyny. To częsty wybór w dobrze nasłonecznionych salonach urządzonych w minimalistycznym stylu oraz w biurach, gdzie dobrze dobrane stanowią połączenie funkcjonalności i ozdoby wnętrza.
  • rolety do okien dachowych to osobna grupa produktów, chociaż jako rolety dachowe sporo osób wykorzystuje m.in. rolety kasetowe. W przypadku sposobów na okna dachowe, kluczowe jest zachowanie tej samej pozycji w każdym ustawieniu okna. Stąd taki wybór. Dodatkowo najważniejsze w przypadku rolet dachowych jest zacienienie. Pomieszczenia na piętrze nierzadko się przegrzewają ze względu na ilość światła, wpadającą do środka przez okna połaciowe. Warto więc dzięki roletom zapewnić sobie skuteczną ochronę przed nadmiarem ciepła.

Żaluzje drewniane, czyli hit ostatnich lat

Tradycyjne żaluzje kojarzą się z blokami z wielkiej płyty i niezbyt praktycznym rozwiązaniem, które przynosiły więcej problemów, niż pożytku. Dzisiaj te standardy się zmieniły. Na okna i drzwi balkonowe coraz częściej wybieramy drewniane żaluzje, które nadają wnętrzu przytulnego klimatu, a domownikom zapewniają cień w słoneczne dni. Tego typu żaluzje sprawdzają się w różnorakich aranżacjach wnętrz, dlatego popularne sklepy z roletami jak https://dopasujrolety.pl/ posiadają szeroką ofertę żaluzji różnego typu. Żaluzje chronią przed nadmiernym nagrzewaniem i zapewniają intymność wnętrza. Nie wymagają skomplikowanego sposobu montażu, dzięki czemu większość z nas poradzi sobie z ich instalacją. Żaluzje to zatem doskonałe rozwiązanie dla klimatycznych wnętrz oraz biur. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też żaluzje plisowane.

Plisy

Jeśli już mowa o trendach, nie sposób pominąć plisów. Tego typu produkty cieszą się niemalejącym zainteresowaniem i znakomicie sprawdzają się jako rolety dzień-noc. Plisy łączą praktyczną i estetyczną rolę rolet, a wnętrze ozdobione takimi elementami dodają sporo do wystroju wnętrza. Plisy spotyka się także w przypadku jeszcze jednego typu rolet. Chodzi o rolety rzymskie, które łączą minimalistyczny, sielski styl ze skuteczną ochroną przed światłem czy nawet hałasem. Rolety rzymskie wykonane z najlepszej jakości materiałów pochodzących od wiodących producentów mogą efektywnie wytłumić odgłosy z zewnątrz, zapewniając jednocześnie domownikom ciszę oraz świeże powietrze.