Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 29, 2021 in Wnętrza |

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego

Przyjemne ciepło wydobywające się równomiernie bezpośrednio prosto spod podłogi? Brak konieczności zawieszania tradycyjnych kaloryferów? Niewątpliwie, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Gdy jednak instalacja przewodów cieplnych zostanie wadliwie położona, może ona dostarczyć naprawdę sporo kłopotliwych problemów. Jak im zapobiec?

Najczęściej popełniane błędy

  1. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy instalacji ogrzewania podłogowego jest brak odpowiedniej dokumentacji. Projekt rozprowadzania wody i ukształtowania przewodów grzewczych wskazuje na dokładne ich umiejscowienie. To kluczowa informacja w chwili awarii jak również w momencie wykonywania prac wykończeniowych związanych z koniecznością ingerencji w takie podłoże.
  1. Napięte harmonogramy prac budowlanych i panujący pośpiech często wpływają na niewłaściwą kolejność wykonywania poszczególnych prac. Źle przygotowane podłoże skutkować może popękaniem całej instalacji a brak klipsów mocujących – ich oderwaniem się podczas zalewania. Niewłaściwe połączenie rur w pętlach to wzrost oporów hydraulicznych, a więc niedogrzanie całych fragmentów podłogi. Zadbaj o beton najwyższej jakości – Górażdże.
  1. Wykonując instalację ogrzewania podłogowego, bezwzględnie należy pamiętać o wykonaniu dylatacji. Specjalne wykonanie pęknięć skutecznie kompensuje napór rozszerzającego się pod wpływem wytwarzanego ciepła materiału. Jeszcze przed zalaniem rurek betonem konieczne jest przeprowadzenie szczelności całego układu. Napełnienie wody, sprawdzenie ciśnienia i identyfikacja ewentualnych przecieków na tym etapie jest stosunkowo łatwa do usunięcia.
  1. Jednym z ostatnich etapów montażu ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych warstwą betonu. Możliwe wtedy uszkodzenie rur czy wypełnienie szczelin dylatacyjnych może mieć katastrofalne skutki. Gdy wylewka uzyska optymalną wytrzymałość, konieczne jest jej wygrzanie. Temperaturę w instalacji zwiększamy stopniowo i przez określony czas utrzymujemy wymaganą temperaturę. Dopiero potem możliwe jest ułożenie płytek, klepek czy paneli. Należy jednak pamiętać, że nie każdy materiał nadaje się na wykończenie podłogi, a dobór parametrów instalacji pod wybrane rozwiązanie może okazać się zgubnym w chwili, gdy zdecydujemy się na zmiany w wykończeniu podłogi.
  1. Niedogrzane miejsca lub przegrzanie całego pomieszczenia to nie jedyne kłopoty związane z wadliwie działającym systemem ogrzewania podłogowego. Układając pętle rur grzewczych, trzeba zwrócić uwagę na ich dopuszczalną długość i minimalny promień gięcia. Niestosowanie się do instrukcji producenta powoduje wadliwe działanie całej instalacji.
  1. Źle działające ogrzewanie podłogowe może doprowadzić do pękania płytek ceramicznych, nieszczelności układu oraz wysokich koszty związane z jej działaniem. Jej naprawa może być naprawdę uciążliwa. Dlatego też na etapie projektowania czy montażu nie ma po co oszczędzać. W dłuższej perspektywie, w okresie jej eksploatacji, może okazać się, że korzystanie z kosztownych rozwiązań przynosi naprawdę wymierne korzyści.