Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 29, 2021 in Wnętrza |

Trwałe i wygodne ławki do kościoła

Ławki kościelne to istotne meble, które znajdują się w każdej katolickiej świątyni. Były one używane od bardzo dawna. Dzięki nim można w komfortowych warunkach uczestniczyć w mszy świętej.

Ławki do kościoła – kilka słów o ich historii

Wieki temu wierni zazwyczaj stali podczas Mszy Świętej. W kościele zazwyczaj znajdowało się tylko kilka ławek, które były przeznaczone dla ważnych osób oraz starców. Główna nawa każdej świątyni była całkowicie pozbawiona miejsc siedzących. Dziś każdy wierny może w kościele wygodnie usiąść i w skupieniu oraz zadumie wysłuchać mszy świętej.

Pierwsze ławki kamienne pochodzą ze średniowiecza, a dokładnie XIII wieku. Wówczas to można je było spotkać w środowisku angielskim. W XIV wieku kamień zaczęto zastępować drewnem, a ławki z tego tworzywa stały się standardem w produkcji od XV wieku.

Stałym wyposażeniem wielu świątyń ławki stały się w dobie protestantyzmu. Wówczas to nie były one własnością świątyń, natomiast ważnych członków kongregacji. Były one podpisywane nazwiskami lub herbami rodowymi i zamykane w specjalnych pudełkach. Te obecnie pospolite meble były w tamtych czasach własnością dziedziczną.

Dziś ławki znajdują się na wyposażeniu każdego kościoła katolickiego. Niemniej siedziska te wciąż nie zostały przejęte przez Kościół prawosławny. A w społecznościach chrześcijańskich i żydowskich ławki bardzo często są zastępowane metalowymi lub drewnianymi krzesłami, które to są bardzo łatwe i proste w obsłudze.

Ławki kościelne w bogatej ofercie

Obecnie wybór ławek produkowanych przede wszystkim z myślą o wyposażeniu kościołów jest przeogromny. Charakteryzują się one tym, że są trwałe oraz bardzo wygodne. Dzięki różnorodności można je idealnie wkomponować w wystrój każdej świątyni. Dodają one niesamowitego uroku oraz dekorują wnętrze.
Doskonałym wyborem są ławki wykonane twardego drewna, takiego jak: jesion czy dąb. Bardzo pięknie oraz estetycznie prezentują się te siedziska, które są starannie wykończone oraz posiadają ciekawe zdobienia.

Decydując się na zakup warto zainwestować w ławki pokryte lakierem odpornym na zarysowania oraz wgniecenia. Takie ławki są bardzo trwałe i potrafią służyć w każdej świątyni przez szereg długich lat. Bardzo praktyczne podczas użytkowania są ławki z podnoszonymi klęcznikami. Meble te w dużym stopniu ułatwiają utrzymanie czystości w przestrzeni pod ławkami.

W bogatej ofercie nie brakuje też ławek przenośnych, które można ustawiać w każdej świątyni wzdłuż ścian bocznych. Siedziska te zwiększają nie tylko liczbę miejsc siedzących, lecz także tworzą dodatkową dekorację kościoła. Takie drewniane ławki bardzo uroczo komponują się w połączeniu z boazerią, która dodatkowo zabezpiecza ściany przed ewentualnymi zabrudzeniami oraz izoluje od chłodu murów.

Jeśli ławki zostaną gustownie dobrane do świątyni, to wówczas wpływają na jej ogólny odbiór oraz pozwalają wiernym w komfortowych warunkach wysłuchać mszy. Zapewniona wygoda pozwala zawsze na skupienie się na słowach kapłana oraz w pełni na ich zrozumienie.