Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 24, 2023 in Wnętrza |

Jak urządzić wejście do domu? Poznajcie nasze wskazówki

Bez wątpienia wejście do domu jest wizytówką i pierwszym miejscem, na które zwracają uwagę odwiedzające nas osoby. Warto zatem tę przestrzeń urządzić w sposób praktyczny i estetyczny, dopasowany do stylistyki domu, koloru czy rodzaju drzwi, a także dostępnej przestrzeń. Poznajcie nasze wskazówki, jak to zrobić.

Po pierwsze: ścieżka prowadząca do domu z oświetleniem najazdowym lub solarnym

Na pewno wejście do domu rozpoczyna się już po przekroczeniu bramy czy też furtki i należy zadbać o estetyczne wykończenie ścieżki prowadzącej do domu. Oczywiście najlepiej sprawdzi się kostka brukowa, ponieważ będzie funkcjonalna niezależnie od pogody. Wysypany i utwardzony żwirek może dobrze się prezentować, jednak przy dłuższych opadach ziemia może stać się miększa, a wtedy łatwo np. o ugrzęźnięcie w ziemi w butach na obcasie (wszystkie panie dobrze wiedzą o co chodzi, bo każda przynajmniej raz tego doświadczyła). Podłoże żwirowe musi być naprawdę dobrze utwardzone i drenażowane, by takie sytuacje nie miały miejsca. W przypadku żwirku można wbić w ziemi obok ścieżki lampki solarne. W ten sposób powstanie wejście w stylu eko. W przypadku kostki brukowej już na etapie jej montażu warto zaplanować oświetlenie najazdowe. Dobrze sprawdzi się liniowe, ale można wybrać też okrągłe kwadratowe czy oświetlenie w formie świecących kostek. Kolor kostki brukowej warto dopasować do koloru elewacji budynku. Żwirek czy drobny kamień sprawdzi się w aranżacji prowansalskiej czy też rustykalnej.

Po drugie: odpowiednie wykończenie progu lub schodów zewnętrznych

Na pewno przed domem jest niewielki próg albo też schody. To miejsce warto odpowiednio wykończyć wykorzystując nieśliskie płytki do zastosowania na zewnątrz. W przypadku aranżacji rustykalnej sprawdzą się płytki klinkierowe. Do prowansalskiej można wybrać takie imitujące jasne drewno. W przypadku nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji czy takiej w stylu high-tech dobrze sprawdzi się gres podłogowy do zastosowania zewnętrznego, czyli mrozoodporny. Z kolei w przypadku klasycznej stylistyki i elewacji z elementami kamienia właśnie kamienne płytki można wykorzystać do wykończenia progu czy schodów. Ważne by dane rozwiązanie było praktyczne i ułatwiało utrzymanie tej strefy w czystości, a jednocześnie zapewniało elegancki i reprezentacyjny charakter wejścia do domu.

Po trzecie: dobór oświetlenia nad drzwi, czyli lampy zewnętrznej

Kolejną ważną kwestią jest lampa zewnętrzna sufitowa, którą można zastosować nad wejście, które jest przykryte daszkiem i znajduje się we wnęce. Można zastosować nawet lampę wiszącą, zamontowaną na odpowiedniej wysokości i dopasować ją stylistycznie do elewacji, a także drzwi. Lampa zewnętrza może mieć oprawę, która kolorem czy nawet materiałem nawiązuje do drzwi zewnętrznych albo pokrycia elewacji. Na pewno w przypadku drzwi metalowych sprawdzą się metalowe oprawy oświetleniowe, a do drewnianych pasować będą te z elementami drewna. Oczywiście można zastosować lampy nad drzwi wejściowe. Warto wybrać takie, które nie zajmą dużo miejsca, a jednocześnie będą funkcjonalne i będą działały na czujnik ruchu i zmierzchu. Doskonale sprawdzą się choćby nowoczesne plafony zewnętrzne, które można wybrać w różnych kształtach i wielkościach. Po obu stronach drzwi można zamontować też kinkiety. Ważne by oświetlenie zewnętrzne posiadało odpowiednią ochronę IP, najlepiej IP 65 lub IP 67, ale w przypadku zadaszenia wejścia sprawdzi się także IP 44.

Po czwarte: dekoracyjne elementy, które warto wykorzystać

Na pewno wejście do domu warto dodatkowo udekorować. Rodzaj dekoracji przede wszystkim powinien być dopasowany do stylistyki wejścia i całej elewacji. Można zdecydować się na betonowe duże donice, które pasować będą do nowoczesnej industrialnej elewacji. Drewniane będą odpowiednie w przypadku tej rustykalnej, z kolei do skandynawskiej czy minimalistycznej można wybrać technorattanowe. Jeżeli donice są zbyt lekkie, to można obciążyć je dodatkowo kamieniem. W donicach można sadzić kwiaty pasujące do ogrodu i stylistyki. W prowansalskiej na pewno sprawdzi się lawenda, z kolei w rustykalnej czy skandynawskiej można postawić na posadzenie bratków. Do minimalistycznej można wybrać też drzewa bonsai przy wejściu.