Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 30, 2020 in Wnętrza |

Jak przedłużyć życie moskitiery?

Montowanie w oknach i drzwiach moskitier przeciw owadom staje się coraz bardziej popularne. Nikt przecież nie lubi nocnego brzęczenia komarów i bolesnych ukąszeń jakie nam serwują. Stosujemy je również, aby zapewnić dziecku spokojny sen bez niepotrzebnych pobudek. Jak zapewnić poprawne funkcjonowanie siatki i przedłużyć jej żywotność aby cieszyć się spokojem dłużej?

 

Moskitiery spełniają swoje funkcje od wiosny do jesieni. Zimą owady nam nie zagrażają i warto na ten okres siatkę demontować. Będzie to też dobra okazja do wyczyszczenia wszelkich zabrudzeń. Pamiętajmy, że moskitiery zamontowane są od zewnętrznej strony okna dlatego brud i kurz osadza się na nich dość szybko. Na szczęście czyszczenie jest banalnie proste i nie wymaga specjalistycznych środków. Najłatwiejsza w utrzymaniu jest moskitiera samoprzylepna. Wystarczy ją odkleić od taśmy i wyprać w pralce. Moskitiera w ramce wymaga nieco większego zachodu. Należy ją wyjąć z okna i mokrą gąbką nieco zamoczyć. Następnie musimy ją namydlić i umyć delikatnie gąbką. Końcowym krokiem jest opłukanie siatki wodą np. z węża ogrodowego. Wyschniętą siatkę znów wykorzystamy w następnym sezonie. Demontowanie moskitiery na zimę ma też inny powód. Choć siatki wykonane są z odpornego włókna węglowego, osadzone na nich krople wody w ujemnej temperaturze będą zamarzać. Powoduje to zmniejszenie elastyczności włókien i w przyszłości może być przyczyną pękania i tworzenia się w dziur.

 

Poprawność funkcjonowania moskitiery w oknach zależy od prawidłowego dopasowania siatki do okna, a także od regularnego mycia i czyszczenia. Zaniedbane, brudne siatki w oknach będą nie tylko nieestetycznie wyglądały w oknach. Dbanie o nie i ściąganie ich na okres zimowy zapewni nam wielokrotne ich wykorzystanie i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.