Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 9, 2021 in Wnętrza |

Jak wybrać odpowiedni dywan do łazienki?

Urządzając łazienkę, skupiamy się przede wszystkim na wyborze urządzeń sanitarnych, armatury czy płytek. Dla dopełnienia jej wystroju warto zwrócić także uwagę na dywaniki łazienkowe, które dodadzą pomieszczeniu przytulności, a jednocześnie sprawią, że korzystanie z niego będzie o wiele bardziej komfortowe. Zwłaszcza jeśli nie zdecydowaliśmy się na montaż ogrzewania podłogowego. Dobrze dobrany dywanik może odmienić łazienkę – dodać jej charakteru oraz optycznie wpłynąć na wielkość czy kształt. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, wybierając dywan do łazienki?

Materiał z którego wykonany jest dywanik

Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem. Panuje w niej wysoka wilgotność, która sprzyja rozwojowi bakterii czy grzybów, a dywanik moczony jest za każdym razem, gdy wychodzimy z wanny lub spod prysznica. Dlatego tak ważne, jest by materiał, z którego został wykonany, dawał możliwość utrzymania go w czystości, charakteryzując się szybkim schnięciem oraz możliwością prania.

Do łazienek nie poleca się dywanów wełnianych, które w innych pomieszczeniach sprawdzają się bardzo dobrze, natomiast tutaj nie zdążyłyby wyschnąć przed kolejnym zamoczeniem. Z włókien naturalnych najbardziej polecana jest bawełna, która jest bardzo przyjemna w dotyku, dobrze chłonie wodę, a jednocześnie schnie stosunkowo szybciej. Jednak wybierając ją, nie warto decydować się dywaniki z długim i bardzo gęstym włosiem, które, choć jeszcze przyjemniejsze dla stóp, będzie znacznie utrudniało schnięcie. Najlepszym wyborem dla zachowania wysokiej higieny w łazience są dywaniki ze sztucznych materiałów jak mikrofibra produkowana z poliestru lub poliamidu. Jest ona bardzo miękka, a jednocześnie szybko schnie i dobrze znosi nawet częste pranie.

Kształt i wielkość dywanika łazienkowego

Do wyboru mamy dywaniki okrągłe, prostokątne, kwadratowe dostępne niemal w każdym rozmiarze. Na rynku obecne są także zestawy kilku małych dywaników idealnych do położenia zarówno przy wannie, jak i przy toalecie i umywalce. Wybierając spośród nich ten idealny, warto mieć na uwadze wielkość oraz kształt naszej łazienki.

W niewielkich łazienkach najlepiej jest zdecydować się na jeden dywan położony na środku lub dwa nieduże dywaniki. Ich większe zestawy lepiej sprawdzą się w przestronnych łazienkach, choć należy wtedy uważać, by nie uzyskać efektu chaosu. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku, szczególnie jeśli posiadamy dwie umywalki, są dłuższe chodniki dywanowe.

Dobierając kształt dywanu, można kierować się prostą zasadą, że w kwadratowych łazienkach najlepiej sprawdzają się te okrągłe, natomiast w prostokątnych kwadratowe lub podłużne. Jeśli jednak nasza łazienka jest bardzo wąska lepiej zrezygnować z prostokątnego dywanika, który mógłby to wrażenie jeszcze spotęgować. Lepiej wówczas wybrać ten w formie kwadratu lub dwa mniejsze.

Bezpieczny dywanik

Dywanik wybierać powinniśmy nie tylko jako dekorację, ale też jako element, który może podnieść bezpieczeństwo łazienki. Kiedy stajemy mokrymi stopami na kafelkach, a szczególnie gdy dodatkowo są one zachlapane, nie trudno jest o poślizgnięcie się i niebezpieczny upadek. Dlatego ważne jest, by dywan, który umieścimy w łazience, był od spodu wyposażony w warstwę antypoślizgową, która sprawi, że nie będzie się ani przemieszczał, ani zwijał, zwiększając ryzyko potknięcia. Istotne jest także, by znajdował się jak najbliżej wanny czy brzegu prysznica, dlatego w przypadku półokrągłych kabin prysznicowych warto zdecydować się na podobnie wycięte dywaniki, które będą do niej dokładnie pasować.

Kolor i wzór dywanu łazienkowego

Oferta dywaników obejmuje wszystkie możliwe kolory i niezliczone wzory. Nietrudno jest znaleźć wśród nich pasujący do stylu naszej łazienki. Możemy kierować się chęcią ocieplenia pomieszczenia, wówczas najlepiej sprawdzą się te w ciepłych i jasnych barwach, lub chęcią dodania jej charakteru, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrać dywanik w kontrastującym kolorze lub o fantazyjnym wzorze. Warto pamiętać, że wzór pomaga także ukryć możliwe zabrudzenia, dlatego takie chodniki dywanowe sprawdzą się doskonale, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Często wydaje nam się, że dywan w łazience jest mało istotnym elementem dekoracyjnym, tymczasem zmiana jego koloru lub wzoru może łatwo, przy niedużym nakładzie finansowym odmienić charakter tego pomieszczenia i sprawić, że korzystanie z niej będzie przyjemniejsze.