Konserwacja rolet zewnętrznych czyli jak dbać o rolety?
Rolety są bardzo praktyczne, a na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że nie wymagają żadnej konserwacji. Jednakże, aby utrzymać je w dobrym stanie i zagwarantować im jak najdłuższe życie, należy je trochę utrzymać! Wymaga to regularnego czyszczenia i właściwej konserwacji.
Konserwacja rolet: usuwanie kurzu i brudu. Jak myć rolety zewnętrzne?
Nawet jeśli nie jest to pierwsza rzecz, o której myślisz, gdy myślisz o konserwacji rolet, ważne jest, aby regularnie je czyścić, jeśli chcesz, aby trwały jak najdłużej. To prawda: z czasem kurz i brud, który osadza się na listwach, może je stępić i spowodować utratę ich oryginalnego koloru. Ale to nie wszystko: różne drobne pozostałości, które ostatecznie utknęły między listwami (brud, resztki roślinne itp.) mogą z czasem uszkodzić prawidłowe funkcjonowanie rolet.
Aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnym odkurzaniu wnętrza listew za pomocą odpowiedniej szmatki. Zaleca się również czyszczenie listew rolet z PCV i aluminium dwa do trzech razy w roku mydłem i wodą. Preferuje się czarne mydło do PCV (w celu odtłuszczenia żaluzji i nadania jej połysku), przetrzeć i ponownie przetrzeć podkładką ścierną.
W celu zachowania jeszcze bardziej odsłoniętej zewnętrznej strony listew należy pozostawić roztwór do dłuższej pracy i dokładnie wypłukać, aby uniknąć pozostawienia śladów!
Dbałość o rolety: uważaj na wilgoć.
Faktem jest, że zewnętrzna strona listew rolet jest zawsze narażona na działanie złych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz itp.), a wilgoć jest daleka od bycia ich najlepszym sprzymierzeńcem. Dlatego po deszczu należy pamiętać o wytarciu rolet czystą szmatką, aby nie dopuścić do przedostania się wody do skrzynki z roletami i uszkodzenia jej (rdza, mróz itp.). Podobnie, jeśli posiadasz drewniane rolety, wilgoć może spowodować ich pęcznienie i uniemożliwić ich prawidłowe zwijanie lub rozwijanie.
Uwaga: jest to tym ważniejsze w przypadku rolet z napędem silnikowym, że woda deszczowa mogłaby spowodować zwarcie, gdyby przeniknęła do silnika!
Rolety, które skrzypią.
Innym zagrożeniem w przypadku rolet, nawet jeśli są one prawidłowo konserwowane, jest to, że z czasem zaczną piszczeć. Poza tym, że jest to dość bolesne dla ucha (nawet jeśli nie jest bardzo poważne), należy zwrócić uwagę na tego rodzaju znak: piszczące rolety to rolety, które mogą się chwytać i być trudne do otwarcia lub zamknięcia.
Aby uniknąć takich niedogodności, prosta zasada: dbajcie o nie! Nie ma w tym nic skomplikowanego: weź silikonowy środek smarny w sprayu (produkt, który łatwo znajdziesz w każdym sklepie z artykułami budowlanymi) i nałóż go na prowadnice swoich rolet.
Co zrobić, gdy rolety się zepsują, lub pęknie część? Doskonale jest wymienić tylko zużyte części: praca będzie mniej skomplikowana, a także mniej bolesna dla portfela!
Najnowsze komentarze