Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2021 in Wnętrza |

Jak wybierać płytki podłogowe, by były bezpieczne? Podpowiadamy

Płytki ceramiczne od lat cieszą się ogromną popularnością. Są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu w czystości i stylowe, ale jak spośród tylu dostępnych w sklepach propozycji wybrać te, które są bezpieczne?

W porównaniu z takimi materiałami wykończeniowymi jak panele podłogowe, płytki są znacznie odporniejsze. Decydując się na ich montaż, mamy pewność, że będą dobrze prezentować się przez lata. Jednak liczą się nie tylko aspekty wizualne, ale również to, czy płytki podłogowe będą bezpieczne.

Jakie zagrożenie niosą za sobą płytki?

Największym zagrożeniem, jakie wiąże się z płytkami, to poślizgnięcie się, kiedy są wilgotne. Upadek i uderzenie o podłogę wykończoną płytkami to ryzyko urazu. Szczególną ostrożność trzeba zachować, kiedy w domu są małe dzieci, które lubią biegać. Mokra podłoga jest najczęściej w łazience – możemy na niej łatwo ujechać podczas wychodzenia z wanny lub spod prysznica. Może się zdarzyć, choć bardzo rzadko, że podłoga jest mokra w kuchni, albo w przedpokoju. Zatem też powinniśmy uważać. Poza wilgocią zagrożenie może stanowić sama powierzchnia. Jeśli jest śliska, to o upadek znacznie łatwiej, nawet kiedy płytki są suche.

Jakie parametry płytek podłogowych warunkują ich bezpieczeństwo?

Płytki heksagon, arabeska, czy w kształcie rybiej łuski to kształty, które zdominowały trendy. Jednak podczas wyboru płytek do domu musimy patrzeć nie tylko na ich wygląd i cenę, ale i na bezpieczeństwo. W przypadku płytek ściennych nie ma większego problemu, jednak przy płytkach podłogowych przyjrzyjmy się bliżej parametrom. Na co powinniśmy spojrzeć?

Podstawowym parametrem, jaki obowiązkowo musimy wziąć pod uwagę, jest antypoślizgowość. W takich pomieszczeniach jak łazienka, gdzie podłoga może być często zachlapana, ma to ogromne znaczenie. Antypoślizgowość oznacza się poprzez symbole od „R9” do „R13”. Do mieszkania wystarczającym parametrem będzie klasa „R9” bądź „R10”. Jeżeli wartość jest niższa, to z płytek zrezygnujmy. Tak samo nie bierzmy pod uwagę płytek, które są śliskie nawet na sucho. Przykładem jest gres polerowany – kiedy jest wilgotny, staje się bardzo śliski.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli będziemy przyglądać się płytkom pod kątem bezpieczeństwa, przeanalizujmy, jak wyglądają pozostałe dane techniczne. Przede wszystkim płytki powinny cechować się małą nasiąkliwością. Mają mieć zamkniętą strukturę, która uniemożliwi absorpcję wody i innych płynów. Oznacza to, że będzie łatwiej je doczyścić, a zabrudzenia nie będą wnikać głębiej. Tym samym dłużej będą prezentować się dobrze.

W przypadku podłogi warto zwrócić uwagę, jaka jest klasa ścieralności płytek. W tak intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, jak łazienka lub przedpokój, ma to duże znaczenie. Im wyższa klasa ścieralności, tym płytki będą odporniejsze na zarysowania i ścieranie. Możemy się spotkać z czterema klasami normy EN 154 i pięcioma przy normie ISO 10545-7. W mieszkaniu, kiedy chodzi się na boso lub w miękkim obuwiu domowym, wystarczające będą płytki podłogowe II klasy.