Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 29, 2021 in Luźne tematy |

Słoma czy ściółka torfowa, co wybrać?

Hodowla koni to wielka odpowiedzialność. Każdy hodowca bierze na siebie troskę o zdrowie i dobrą kondycję zwierząt, jakimi się opiekuje. Jak się okazuje konie nie są takie łatwe w utrzymaniu, ponieważ są to wrażliwe zwierzęta, które często chorują. Zatem hodowla koni wymaga ich ciągłego doglądania i dbania o ich dobrostan oraz odpowiadania na ich bieżące potrzeby. Czego tak naprawdę konie potrzebują? Jak dbać o nie, aby były zdrowe i silne? Oprócz karmienia i zapewniania im odpowiedniej przestrzeni do galopu, należy także zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w stajni. Kluczowe jest, aby stajnia była czysta i tym samym regularnie sprzątana. Wielu hodowców zastanawia się, jakie podłoże jest odpowiednie do stajni. Czy lepsza jest zwykła słoma, czy może lepiej sięgnąć po specjalne ściółki dla koni?

Rodzaj podłoża do stajni dla hodowców koni

Ze względu na troskę o zdrowie zwierząt, odpowiednie ściółki dla koni są lepszym wyborem, niż tradycyjna słoma. Jest tak dlatego, ponieważ słoma jest pełna pyłu i innych drobnoustrojów, które wnikają w układ oddechowy zwierzęcia. Zatem przydługom stosowaniu słomy koń może nabawić się problemów natury oddechowej. Oczywiście tego typu problemy zdrowotne przełożą się na kondycję zwierzęcia, które nie będzie mogło biegać tyle, ile normalnie tego potrzebuje. Choroba obturacyjna, przypominająca ludzką astmę, spotyka coraz większą liczbę zwierząt stajennych. Nie jest to aż takim problemem w okresie wiosenno-letnim, kiedy zwierzęta mogą być wypasane na łące. Trudności zaczynają się zimą, gdy konie więcej czasu spędzają w stajni. W takim wypadku należy zastanowić się, czy wyściełanie stajni słomą jest na pewno dobrym pomysłem. Pamiętaj, że chorujący koń powinien mieć inną dietę, niż zwierze zdrowe.

Torf jako zdrowa alternatywa dla słomy w stajni

Lepszym rozwiązaniem od tradycyjnej słomy okazuje się torf. Jest to podłoże bardziej zbite, wydziela mniej pyłu, a zatem jest po prostu zdrowsze dla zwierząt hodowlanych. Warto zwrócić uwagę, że w naturze konie nie przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego stajnia jest dla nich sztucznym środowiskiem. Normalnie konie nie mają aż tyle do czynienia z pyłem, co właśnie w stajni. Zastosowanie torfowej ściółki dla koni sprawi, że w stajni będzie zwyczajnie mniej pyłu.

Wysokiej jakości ściółki są wykonane z mieszanek roślinnych, gdzie najczęściej stosowanymi są wrzosy i sosna. Zatem nie są to produkty bardzo drogie. Jak się okazuje wymiana podłoża w stajni wcale nie jest kosztownym przedsięwzięciem i powinien być to zabieg w finansowym zasięgu dla większości hodowców. Absolutnie wystrzegaj się zakupu pylącego pelletu, ponieważ będzie on jeszcze gorszym rozwiązaniem, niż omawiana przez nas słoma. Ściółki torfowe są poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu są to produkty pozbawione groźnych dla koni baterii i wirusów. Dodatkowo, dostępna na rynku mieszanki torfowe mogą być wzbogacone o liczne i często stosowane zioła, które wpłyną prozdrowotnie na zwierzęta hodowlane, takie jak konie.