Projekty małych domów
Mały dom to czasem wybór, a czasem konieczność, ponieważ działka nie pozwala na zastosowanie innego rozwiązania. Trzeba jednak wiedzieć, że mały dom nie musi być wcale ograniczeniem. Dobry pomysł i dobry projekt mogą sprawić, że mały dom będzie jednocześnie domem bardzo funkcjonalnym, eleganckim i przyjaznym w użytkowaniu.
Jak zbudować mały dom
Pierwszym etapem każdego projektowania powinno być nakreślenie bryły budynku oraz jej dopasowanie względem warunków zabudowy i cech charakterystycznych terenu. Takie podejście pozwala na efektywne wykorzystanie terenu, co powoduje, że dom staje się bardziej funkcjonalny i energooszczędny. Prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata zapewnia bowiem wydajne wykorzystanie naturalnego oświetlenia czy ciepła, które dają promienie słoneczne. Jednocześnie od północnej strony można umieścić garaż czy pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają zbyt wysokiej temperatury i dobrego oświetlenia.
Mały dom można zbudować na wiele różnych sposobów. Dostępne są projekty nowoczesne i tradycyjne, wysokie i niskie – co tylko jest potrzebne.
Za ile można postawić mały dom
Wzniesienie małego domu może być bardzo korzystną i atrakcyjną inwestycją. Przemyślana i dobrze rozplanowana powierzchnia użytkowa budynku zapewni jej komfortową organizację i użytkowanie. Przy takim podejściu, nawet mały dom będzie wygodny, funkcjonalny i przestronny – bardzo często o przestronności nie decyduje powierzchnia, a jej rozplanowanie.
Bardzo ważne jest też, by w planie budynku koszty jego budowy były zracjonalizowane. Znaczenie mają zastosowane technologie, czy zaplanowane do wykorzystania materiały. Wspomniane elementy mają znaczenie nie tylko przy optymalizowaniu kosztów budowy, ale również pozwalają na późniejsze obniżenie kosztów stałych, które związane są z użytkowaniem domu.
Postawienie małego domu nie musi więc wiązać się z bardzo dużymi wydatkami. Dobry projekt pozwoli na połączenie małej powierzchni, dobrego planu i wygodnego użytkowania. Trzeba tylko pamiętać, by nie decydować się na pierwszy obejrzany projekt. Dom to inwestycja na lata, powinna więc być starannie przemyślana i przeanalizowana.
Jak urządzić mały dom
Z budową małego domu wiąże się również jego odpowiednie urządzenie. Plan rozmieszczenia i zagospodarowania poszczególnych pokoi ma istotne znaczenie. Jeżeli wszystko zostanie starannie przemyślane, a wszystkie zalety działki oraz bryły budynku zostaną dobrze wykorzystane, nawet mały dom może okazać się bardzo przestronnym i przestrzennym miejscem.
Mała powierzchnia czy mała przestrzeń w pomieszczeniach bardzo często jest efektem źle zaprojektowanego rozmieszczenia mebli i elementów stałych w poszczególnych pokojach.
Jeżeli zajmie się tym profesjonalista, to efekt może być bardzo zaskakujący. W tym celu warto wykorzystać wszelkie zakamarki czy wnęki. Jeżeli tam właśnie znajdą się meble w zabudowie, to pokój nie straci swojej przestrzeni i nadal będzie wydawał się duży i przestronny.
Warto też rozważyć w bryle budynku uwzględnienie poddasza użytkowego lub poddasza do adaptacji. To tam można zlokalizować sypialnie czy garderobę. Takie rozwiązanie sprawi, że pozostałe pomieszczenia będą wolne od szaf i ciężkich komód, które optycznie zmniejszają przestrzeń. W tych wolnych od dużych mebli lokalach, można dodatkowo umieścić lustra, a w planie budynku uwzględnić przeszklone ściany lub duże okna. One również optycznie powiększą i dadzą wrażenie dużej przestrzeni.
Warto też maksymalnie zagospodarować wszelkie szlaki komunikacyjne czy przedsionek. Montaż szaf i i szafek w tym obszarze to kolejny sposób na uwolnienie z nich salonu czy jadalni. W ten sposób nawet mały dom staje się funkcjonalny i wygodny.
Projekty małych domów dają ogromne możliwości. To jednocześnie dobry sprawdzian profesjonalizmu biura projektowego. Im więcej powierzchni wydobędzie, tym wygodniej będzie się z takiego domu korzystało, a jego lokatorzy będą bardziej zadowoleni.
Najnowsze komentarze