Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 15, 2021 in Luźne tematy |

Premiksy w żywieniu tuczników

Żywienie zwierząt hodowlanych nie należy do spraw, które należy bagatelizować. Warto zapewnić przedstawicielom naszej hodowli produkty najwyższej jakości. W ostatnim czasie na popularności zyskują premiksy bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj porządną hodowlę. Z tego powodu warto dowiedzieć się czegoś o produktach tego typu. W tym wypadku w diecie tuczników.

Dla każdego rozsądnego hodowcy zwierząt, bardzo istotnym elementem jest to, aby jego zwierzęta otrzymywały odpowiednio zbilansowane posiłki. To bardzo opłacające, bo żywione w odpowiedni sposób zwierzęta odpłacą nam się- a więc jest to sytuacja z której zadowolony powinien być każdy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie zamierzonego efektu jest żywienie zwierząt, w tym trzody chlewnej składającej się z tuczników, za pomocą tak zwanych premiksów. Premiksy, które nazywane są często także mieszankami mineralno-witaminowymi, są w specjalny sposób wyselekcjonowanymi zestawami uzupełniającymi, zawierającymi dużo minerałów oraz witamin, które z kolei mają dość szerokie zastosowanie w produkcji mieszanek a także koncentratów paszowych. Premiksy zawierają więc w swoim składzie wiele dodatków, które różnią się w zależności od grupy docelowej oraz producenta. Mogą to być na przykład dodatki prowadzące do zwiększenia wzrostu zwierzęcia, ale także na przykład kokcydiostatyki, enzymy, probiotyki, aminokwasy, przeciwutleniacze i substancje zapachowo- smakowe, które mają kluczowe znaczenie dla tuczników, ponieważ otrzymują produkt atrakcyjny, a więc spożywają go więcej. Premiksy są więc produktami, które mają bardzo różnicowany potencjał produkcyjny oraz genetyczny w zależności od grupy docelowej. Mogą nią być świnie- prosięta, lochy i także tuczniki.

Premiksy dla tuczników

W zależności od tego z jaką grupą zwierząt trzody chlewnej mamy do czynienia, powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować dla niej jadłospis. Tuczniki są dość wymagającymi biorcami pokarmu i dobrze jest zdać sobie z tego sprawę jak najszybciej. Z tego powodu w dobrym guście jest dostarczenie im odpowiedniej jakości pożywienia. Premiksy dla tuczników powinny więc zawierać wysoki poziom aminokwasów, które wpływają na równomierny wzrost zwierząt, zwiększają poziom odkładania się białka w mięśniach a także w znaczny sposób poprawiają odporność. W żywieniu tuczników ważne jest stosowanie premiksów, które w odpowiedniej ilości prowadzą także do zmniejszenia występowania chorób i pobudzenia metabolizmu. Wyniki ekonomiczne zostają poprawione, bo zwierzęta szybciej się najadają- poczucie sytości sprawia oczywiście, że nie będą więcej jadły, więc możemy zaoszczędzić na kupowanym pokarmie. Ponadto mieszanki mineralno-witaminowe cechują się wysoką zawartością magnezu, sodu i wapnia- dzięki czemu u tuczników zostają zlikwidowane niedobory, które pojawiają się w paszach objętościowych, a więc dobrze jest stosować tego typu dodatki i nie ograniczać się do samej paszy. Dobrze jest zwrócić uwagę także na to, że poziom stresu u zwierząt ulega zmniejszeniu. Zwierzęta są więc szczęśliwe i szczęśliwy powinien być hodowca.