Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 20, 2021 in Wnętrza |

Meble w stylu shabby chic

Shabby chic (stary szyk), to wykorzystanie w aranżacji wnętrz starych mebli, bądź celowo postarzanych. Dominującą kolorystyką w tym stylu są pastele od bieli i beżów przez róże, błękity do żółci, oraz bardzo często sięga się w tym trendzie po motywy kwiatowe. Styl został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii i również w tym kraju został otworzony pierwszy sklep z meblami oraz dodatkami w tym stylu. Dokonała tego projektantka Rachell Aswell. Rozkwit tego stylu to lata 90 dwudziestego wieku i w tym czasie największą popularność zdobył w Stanach Zjednoczonych a dokładniej na zachodnim wybrzeżu.

Meble w stylu shabby chic

Głównym materiałem z jakiego muszą być wykonane meble do tego stylu jest bezwzględnie drewno. Tylko meble z drewna pozwolą uzyskać najlepszy efekt. W starym szyku chodzi o to, aby meble które chcemy wykorzystać do umeblowania pomieszczeń były stare, lub na takie wyglądały. Jeżeli chcemy uzyskać efekt postarzenia mebla (możemy to zrobić samodzielnie), to musimy nakładać na siebie kilka warstw farb w różnych odcieniach i należy robić to niedbale, aby uzyskać prześwity, zacieki czy otarcia. Warto odwiedzić strych u babci, bądź piwnicę sąsiadów, ponieważ bardzo często zdarza się że ludzie mają pochowane “perełki” i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Może się zdarzyć, że taki znaleziony mebel jest naprawdę w złym stanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby doprowadzić go do stanu pasującego do naszego stylu shabby. Jak wspomnieliśmy wcześniej odpowiednie szlify oraz właściwe nakładanie kolejnych warstw farby zrobią ze “starego grata” rustykalny idealnie pasujący do naszego wnętrza i stylu element.

Wnętrze w stylu shabby

Styl shabby chic we wnętrzach to połączenie romantyzmu z urokiem starych mebli. Może sprawiać wrażenie miejsca zaniedbanego lub takiego gdzie czas się zatrzymał, ale bez najmniejszych wątpliwości trzeba stwierdzić, iż jest to strategia przemyślana, a aranżacja w tym właśnie stylu jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Na co należy zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrza w „starym szyku”? Otóż bardzo ważne jest aby jednak nie przesadzić z dodatkami, lub ilością starych mebli, ponieważ bardzo łatwo można stworzyć efekt kiczu. Najlepszym rozwiązaniem będzie łączenie „antyków” z nowymi meblami, umiar we wszystkim wychodzi zawsze na korzyść. Ozdoby shabby chic to głównie koronki, haftowane obrusy, firany i oczywiście nie może zabraknąć zdobionych świeczników, obrazów z ramkami wyglądającymi jak z „innej epoki” czy lamp z koronkowymi abażurami. Dekoracje shabby chic będą więc stylowo i gustownie podkreślać aranżację i dodawać uroku każdemu pomieszczeniu w którym zechcemy umieścić modne “starocie”.

“Stary szyk”- podsumowanie

Nazwa ta oznacza ni mniej ni więcej „stary szyk”. W swoich aranżacjach łączy romantyzm z delikatnością dlatego często mówi się iż jest to styl kobiecy. Przy wykorzystaniu starych mebli bądź takich które celowo są postarzane, dodatków w postaci koronek, firan oraz wszelkich dodatków z motywami kwiatowymi (z umiarem) i wszystko utrzymamy w pastelowych barwach, to uzyskamy wnętrze w aranżacji shabby chic. Wnętrze w którym możemy poczuć się w pełni zrelaksowani i odprężeni i z pewnością każda romantyczna dusza zakocha się w stylu Shabby chic.