Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 24, 2020 in Wnętrza |

Czujnik dymu podstawą bezpieczeństwa Twojego domu

Jak pokazują badania, niewiele osób posiada w domu lub mieszkaniu czujnik dymu. To bardzo niebezpieczne zjawisko, biorąc pod uwagę ewentualne zagrożenie nie tylko dla naszego miejsca zamieszkania, ale również dla jego domowników. Szczególnie w sezonie grzewczym w tych domach, gdzie są tradycyjne piece należy posiadać bezwzględnie taki czujnik dymu i czadu. Tak naprawdę czujniki niezbędne są w każdym mieszkaniu, gdyż wykrywają dym ulatniający się ze źle działającej kuchenki czy na skutek awarii instalacji elektrycznej. Nie ma co ryzykować pożarem biorąc pod uwagę jak niewielki koszt należy pokryć kupując taki czujnik.

  1. Czujniki dymu i czadu – rodzaje?
  2. Czujniki dymu i czadu – jak działają?
  3. Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
  4. Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujnik dymu w mieszkaniu to podstawa bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny. Możesz zapewnić sobie spokój za zaledwie kilkadziesiąt zł. Przeczytaj dlaczego warto!

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Jaki czujnik dymu wybrać? Musimy najpierw poznać jego najczęściej występujące rodzaje. W sklepach najdziemy bowiem ich bardzo dużo. Przykładowo, czujnik czadu posiada odpowiedni sensor pozwalający na wykrycie tlenku węgla, natomiast czujnik gazu ma wbudowany mechanizm wykrywający gaz ziemny, LPG, wodór oraz amoniak. Możemy też znaleźć na rynku czujniki czadu i dymu, które posiadają dwa sensory, a dzięki temu stanowią uniwersalne rozwiązanie. W niektórych branżach wykorzystuje się też czujnik dymu papierosowego – być może w naszym mieszkaniu też taki się przyda? Detektory dymu i gazu muszą być skuteczne w przypadku wielu rodzajów zapachów, gazów czy substancji chemicznych. Najczęściej na rynku dostaniesz czujniki dymu jonizacyjne oraz optyczne. Czujniki dymu dostępne są w różnych cenach, o różnej budowie i wyglądzie oraz w różny sposób informują o zagrożeniu. Warto postawić na czujnik z wyświetlaczem, który pokaże nam poziom stężenia danej substancji. Możliwe jest również skonfigurowanie czujnika aby był on połączony z centralą alarmową, np. montując go w fabryce lub zakładzie przemysłowym.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Czujnik dymu i czadu dokonuje nieustannej analizy jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Jeśli na skutek monitoringu czujnik wykryje ewentualne zagrożenie, np. przekroczony zostanie dopuszczalny poziom stężenia danej substancji w powietrzu, zacznie być nadawane ostrzeżenie, np. w postaci sygnału dźwiękowego. Przykładowo, czad jest bezwonny, więc osoba będąca w domu może niczego nie podejrzewać. Dzięki głośnemu sygnałowi czujnika można odpowiednio wcześnie zareagować i uchronić się przed niebezpieczeństwem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które mogą ulec zaczadzeniu podczas snu. Kiedy usłyszymy sygnał to w pierwszej kolejności powinniśmy przewietrzyć mieszkanie i sprawdzić skąd może pochodzić dym lub czad. W razie problemów – zawsze należy poinformować odpowiednie służby. Kiedy do czujnika dostaje się niepożądany dym, zakłóceniu ulega wiązka promieniowania podczerwonego, co uruchamia alarm dźwiękowy.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Gdzie należy zamontować czujniki dymu i czadu? Oczywiście najlepiej tam, gdzie występuje największe zagrożenie. Wysokie stężenie niebezpiecznej substancji chemicznej może wystąpić na przykład w kuchni lub łazience, gdzie mamy piecyk gazowy czy kuchenkę. Dobrze jest usytuować czujnik dymu i czadu w taki sposób aby był on dobrze słyszalny w całym domu. Kluczowe jest to, aby w przypadku nadawania sygnału nic nam go nie zagłuszało (choć czujniki są obecnie bardzo głośne, co jest ich niewątpliwą zaletą). Nie powinno się zamieszczać czujnika w tych miejscach, które są bardzo przewiewne gdyż może to zaburzyć realnie występujące zagrożenie. Czujników nie zamieszczamy też na zewnątrz bo będzie się to mijać z celem. Nie powinny być też zasłonięte np. przez meble. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czujnik dymu bezwzględnie należy zainstalować w pokoju dziecięcym. W przypadku pomieszczeń o powierzchni 60-60 m2 spokojnie wystarczy jeden czujnik dymu i czadu.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Jaki czujnik czadu wybrać? Przede wszystkim warto wybierać certyfikowane produkty, a zatem takie, które posiadają odpowiednie atesty. Mamy wtedy gwarancję, że urządzenie będzie działać sprawnie. Nie musimy kupować modelu z najwyższej półki cenowej, choć czasem warto jedynie ze względów estetycznych. Praktycznie każdy czujnik ze średniej półki cenowej doskonale realizuje swoje zadania. Bardziej ważne od tego ile kosztuje czujnik dymu i czadu jest to, w jakim miejscu go zainstalujemy w mieszkaniu, o czym była mowa w poprzednim akapicie. Sprawdź czy czujnik posiada pozytywną opinię techniczną o numerze CNBOP-PIB. Oznacza to, że dany czujnik może być wykorzystywany dla celów ochrony przeciwpożarowej.

Jak widzisz, ochrona przez niebezpieczeństwem w Twoim domu jest bardzo ważna. Wcale nie musisz posiadać drogich systemów antypożarowych, gdyż na początek w zupełności wystarczy czujnik dymu i czadu do 200 zł.