Farba antykorozyjna: kiedy, jak i dlaczego jej używać?
Elementy wykonane z metalu charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Pod jednym warunkiem: muszą być odpowiednio zabezpieczone, ponieważ w przeciwnym razie będą wyjątkowo narażone na powstanie rdzy. Farba antykorozyjna powinna więc obowiązkowo znajdować się w każdym przydomowym warsztacie. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Kluczowe informacje o farbach antykorozyjnych
Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się zaobserwować charakterystyczny rudawy, chropowaty nalot powstający na powierzchni metali. Rdza składa się głównie z wodorotlenków i tlenków żelaza i jest bezpośrednim rezultatem procesów utleniania. Za jej powstawanie odpowiada przede wszystkim wilgotne środowisko, które znacząco przyspiesza rozwój korozji.
Niezabezpieczone powierzchnie metalowe są w wyjątkowym stopniu narażone na korodowanie. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na zapobiegnięcie powstawaniu i rozwojowi rdzy są farby antykorozyjne. Podstawowe założenie jest proste: ich zadaniem jest stworzenie trwałej warstwy ochronnej, która efektywnie odseparuje metal od szkodliwych czynników środowiskowych.
Zastosowanie farb antykorozyjnych w różnych branżach i projektach
Elementy metalowe otaczają nas ze wszystkich stron – zarówno w przestrzeni prywatnej, na przykład w domu czy ogrodzie, jak i w przemyśle. Pamiętaj, że wszystkie materiały tego typu, które nie są odpowiednio zabezpieczone, są narażone bezpośrednio na działanie rdzy. Farba antykorozyjna Lakma Antykor umożliwia ochronę między innymi powierzchni stalowych, aluminiowych czy żeliwnych. Niezależnie od ich przeznaczenia. Możesz odmalować z jej pomocą między innymi ogrodzenia, meble ogrodowe, kraty, elementy konstrukcyjne czy elementy pojazdów mechanicznych i maszyn.
Oczywiście do Twojej dyspozycji pozostaje kilka rodzajów farb na rdzę. Wiele z nich wymaga zastosowania wielu różnych środków. Antykor to nowoczesna farba alkidowa typu 3 w 1. Wystarczy nałożyć 2–3 warstwy, aby uzyskać oczekiwany rezultat i świetnie zabezpieczyć powierzchnię. Farba antykorozyjna sprawdzi się w zastosowaniach odpowiednich dla kategorii korozyjności PN-EN ISO 12944-2 C1–C3, a więc do średniej korozyjności, w tym wnętrz pomieszczeń produkcyjnych o dużej wilgotności i pewnym zanieczyszczeniu powietrza czy atmosferze miejskiej i przemysłowej średnio zanieczyszczonej tlenkiem siarki oraz obszarów przybrzeżnych o małym zasoleniu.
Jak prawidłowo stosować farby antykorozyjne: krok po kroku
Wymalowanie powierzchni farbą na rdzę nie jest skomplikowane i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy:
-
Przygotować powierzchnię: powinna być czysta, odkurzona i odtłuszczona. Możesz odtłuścić ją rozcieńczalnikiem ksylenowym, acetonem lub rozcieńczalnikiem nitro, jednak unikaj środków na bazie benzyny.
-
Ogniska rdzy oczyść przy pomocy szczotki drucianej oraz odtłuść.
-
Wymieszaj dokładnie farbę, możesz również rozcieńczyć ją (do 5%) rozcieńczalnikiem ksylenowym.
-
Farbę nakładaj na suchą powierzchnię sposobem krzyżowym – następującymi po sobie poziomymi i pionowymi pasami.
-
Nałóż 2–3 warstwy farby antykorozyjnej, w zależności od potrzeb.
-
Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw zachowaj co najmniej 8 godzin.
-
Temperatura powietrza i podłoża powinna utrzymywać się w przedziale +5°C do +30°C, a wilgotność nie może przekraczać 75%.
Farbę na rdzę możesz nakładać zarówno pędzlem i wałkiem, jak i metodą natryskową. Narzędzia i zabrudzenia możesz zmyć rozcieńczalnikiem ksylenowym lub nitro.
Koszty i korzyści z zastosowania farby antykorozyjnej
Farba antykorozyjna jest bardzo wydajna. 1 l powinien pozwolić na pomalowanie 8 mkw. przy jednokrotnym malowaniu. Uzyskasz świetny rezultat wizualny i przywrócisz powierzchniom skorodowanym lub narażonym na skorodowanie atrakcyjny wygląd. Do dyspozycji pozostaje paleta składająca się aż z 12 kolorów. Przede wszystkim farba antykorozyjna pozwala jednak odpowiednio zabezpieczyć elementy metalowe przed czynnikami zewnętrznymi i tym samym wydłużyć ich żywotność.
Najnowsze komentarze