Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 6, 2020 in Wnętrza |

Taras z wyobraźni

Jaki taras? A to są różne? Owszem. Są. Różne rodzaje tarasów. Możemy je podzielić ze względu na szereg różnych kategorii. Jeżeli zdecydujemy się mieć taki u siebie, sprawdźmy który będzie nam najbardziej pasował. I oczywiście jaki możemy zrobić u siebie w domu. Lub ogrodzie.

Konstrukcja

Pod względem konstrukcyjnym tarasy możemy podzielić na:
– nadziemne – czyli takie, które umieszczone są konstrukcji nad podłożem. Wszędzie tam, gdzie teren jest bardzo nierówny a domek stoi na podwyższeniu.
– naziemne – umieszczone wprost na gruncie, zwykle na płaskich działkach, element łączący dom z ogrodem.
– na dachu – czyli na piętrze. Konstrukcją tarasu będzie strop nad pomieszczeniem poniżej.

Nawierzchnia

W zasadzie wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawierzchni:
– betonowe – wykończone płytkami ceramicznymi, kostką brukową bądź specjalnymi wylewkami na podłogę.
– drewniane – sosnowe, świerkowe, dębowe, modrzew, buk. Również drzewa egzotyczne. Materiał szczególnie polecany ze względu na łatwość obróbki.
– tworzywo sztuczne – PVC lub PEHD. Tani, trwały materiał. Może delikatnie odstraszać estetyka. Choć dobrze wykonany cieszy oko.
– inne materiały – np. szkło
To z czego zrobimy sobie taras będzie uzależnione głównie od miejsca w którym chcemy go mieć, przeznaczenia oraz zasobności portfela. A również od tego, czy będziemy go robić sami, czy nie.

Lokalizacja.

Oczywiście tutaj mamy tarasy wewnętrzne bądź zewnętrzne. W zasadzie znakomita większość to tarasy zewnętrzne. W sumie po to robi się tras. Natomiast cos w rodzaju tarasu możemy zrobić sobie w domu, jeżeli posiadamy duży dom I ogród zimowy. Zewnętrzne tarasy możemy jesz podzielić na takie, które przylegają do budynku i pełnią funkcję łacznika pomiędzy domem a ogrodem, i takie, które są zupełnie oddzielną konstrukcją. Możemy sobie zrobić taras nad oczkiem wodnym np.

Inne

Oczywiście to nie koniec podziałów. Są jeszcze takie rodzaje które trudno gdziekolwiek umieścić. Przykładem mogą tu być tarasy widokowe na różnego rodzaju budynkach wysokich. Ostatnio niebywała popularnością szklane tarasy w parkach narodowych w Chinach czy USA. Są to konstrukcje, które wystają kilkanaście metrów poza krawędź urwiska. Można oglądać pod nogami przepaś w dół.