Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 3, 2021 in Wnętrza |

Żaluzje drewniane i fasadowe – czym się różnią?

Żaluzje stanowią doskonałą alternatywę dla firan i zasłon. Kiedyś to one stanowiły podstawę ozdoby okien z funkcją ochronną przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dziś inwestuje się w bardziej nowoczesne rozwiązania, które są bardziej funkcjonalne, gdzie do pomieszczeń w stylu minimalistycznym wspomniane firany niekiedy nie najlepiej komponują się z całością. Oczywiście owy wybór jest kwestią indywidualną, a poniżej pokażemy różnicę pomiędzy żaluzjami fasadowymi, a tymi wykonanymi z drewna. Poniższe porównanie na pewno pomoże dokonać Ci właściwego wyboru.

Żaluzje drewniane – piękno tkwi w prostocie

Żaluzje drewniane – jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z drewna. W projektowaniu żaluzji drewnianych wykorzystuje się różne rodzaje surowców drewnianych, a co za tym idzie, również kolorystyka jest dość zróżnicowana. Niektórym drewno kojarzy się z monotonią i mono kolorem, lecz tak naprawdę gama kolorystyczna jest bardzo szeroka, co pozwala dopasować żaluzje do wystroju niemalże każdego wnętrza (przykłady można podejrzeć w galerii: https://czechrolety.pl/galeria/)

Żaluzje drewniane montowane są wewnątrz pomieszczenia i jest to też główna różnica między nimi, a żaluzjami fasadowymi. Drewno jest surowcem ponadczasowym, które ociepla dane pomieszczenie. Świetnie sprawdza się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Żaluzje drewniane stanowią doskonałą ozdobę okien, która jest niebanalna i przewyższa swoją jakością nad żaluzjami wykonanymi z aluminium.

Jeszcze kilkanaście lat wstecz to właśnie żaluzje aluminiowe królowały w otworach okiennych. Dziś wielu klientów stawia na jakość i kompatybilność całego wystroju wnętrza.

Konstrukcja żaluzji drewnianych jest dość masywna, a ich trwałość powoduje, że możemy się nimi cieszyć przez bardzo długi czas. Z czasem lamele drewniane mogą blaknąć od promieni słonecznych i należy je impregnować.

Drewno nie jest dobrym rozwiązaniem do wykorzystania go w żaluzjach fasadowych – tam sprawdzą się materiały bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Żaluzje drewniane nie mogą być montowane w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza we wnętrzu, gdzie panuje wilgoć, jak np. łazienka czy kuchnia – znacznie szybciej ulegną zniszczeniu. Czyszczenie lameli jest dość łatwe ze względu na sztywny i mocny surowiec, jakim jest drewno.

Żaluzje pionowe – propozycja dla unowocześnienia fasady

Nowoczesne projekty domów bardzo często obejmują również żaluzje fasadowe. Ich główną rolą jest ochrona budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Faktycznie mogą chronić lepiej niż żaluzje drewniane wewnątrz pomieszczenia. W letnie i upalne dni, żaluzje fasadowe pozwalają na ograniczenie konieczności korzystania z klimatyzacji. Poza tym odpowiednio dobrane żaluzje fasadowe stanowią nowoczesną ozdobę budynku. Z wykorzystaniem owych żaluzji dom prezentuje się nadzwyczaj dobrze.

Niektóre żaluzje fasadowe są zautomatyzowane z systemem pogodowym, gdzie kąt nachylenia lameli automatycznie zmienia się pod wpływem zmian atmosferycznych. Napęd elektryczny ułatwia sterowaniem góra-dół. Cechuje je bardzo długa żywotność. Również w tym przypadku mamy bardzo dużą gamę kolorystyczną, która pozwala na właściwe sparowanie z elewacją budynku. Żaluzje fasadowe wykonuje się na wymiar.

Podsumowanie – żaluzje drewniane vs żaluzje fasadowe

Jeżeli zależy ci na ochronie termicznej budynku to warto zainwestować w nowoczesne żaluzje fasadowe. Musisz liczyć się z nieco większym nakładem finansowym w przeciwieństwie do montażu żaluzji drewnianych. Natomiast żaluzje drewniane również chronią w pewnym stopniu przed promieniami słonecznymi, ale równocześnie stanowią szykowną ozdobę pomieszczenia. Wybór należy do ciebie – nowoczesność vs ponadczasowy design.