Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 2, 2021 in Wnętrza |

Jak olejować podłogę drewnianą?

Chcesz tchnąć nowe życie w starą drewnianą podłogę? Olejek to naturalnie wyglądający, przyjazny dla środowiska produkt, który oferuje wiele korzyści. Wnika głęboko w powierzchnię, pomagając chronić i konserwując drewno, a ponadto bardzo łatwo się aplikuje! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naoliwić podłogę.

Po co olejować podłogę drewnianą?

Olej pomaga chronić drewniane podłogi przed codziennym zużyciem i zapewnia matowe wykończenie. Wykonując kilka prostych czynności i pozwalając podłodze wyschnąć wystarczająco długo, Twoje podłogi będą wyglądać jak nowe w mgnieniu oka. Co więcej, w przeciwieństwie do lakieru, w razie potrzeby można pracować tylko na jednej części podłogi na raz.

1. Przygotowanie podłogi.

Ten krok jest niezbędny, jeśli pracujesz na starej drewnianej podłodze. Przed nałożeniem oleju, który zatopi się w drewnie, należy przygotować podłogę. Proces jest podobny do malowania ściany, jeśli pomalujesz nierówną powierzchnię, zobaczysz wszystkie jej wady. To samo dotyczy podłóg.

Wykorzystaj ten czas na naprawę przed przystąpieniem do szlifowania powierzchni. Jeśli masz jakieś dziury lub pęknięcia do wypełnienia, możesz to zrobić za pomocą pasty do drewna. Wszelkie pozostałości zostaną usunięte podczas szlifowania.

Uwaga: jeśli planujesz olejować zupełnie nowe, surowe drewno, nie jesteś w żaden sposób zwolniony z tego kroku!

Na surowych podłogach mogą nadal występować sęki, które nie zawsze są wypełnione. Dlatego przed zeszlifowaniem otaczającego obszaru konieczne będzie miejscowe wypełnienie.

2. Szlifowanie podłogi.

Po wypełnieniu wszystkich otworów będziesz musiał przeszlifować podłogę przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu. To nie tylko pomaga pozbyć się resztek pasty drzewnej, ale także całkowicie wyrównuje powierzchnię.

Wyszlifuj całą podłogę za pomocą szlifierki wyposażonej w papier ścierny o ziarnistości 220.

Jeśli chcesz usunąć wcześniej nałożone produkty (np. Olej lub lakier), użyj papieru ściernego o ziarnistości 280.

Po zakończeniu sprawdź, czy nie ma śladu poprzednich warstw.

3. Odkurzanie i czyszczenie.

Po wyszlifowaniu podłogę trzeba będzie odkurzyć. Na tym etapie zdecydowanie zaleca się użycie odkurzacza. Jeśli używasz miotły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że połowa kurzu po prostu spadnie na podłogę!
Następnie miękką szmatką można nałożyć odtłuszczacz na całą podłogę i pozostawić do wyschnięcia.
W tym momencie możesz użyć taśmy maskującej, aby zabezpieczyć listwy przypodłogowe przed olejem.
Jesteś teraz gotowy, aby ożywić swoją podłogę!

4. Nałożenie oleju.

Po otwarciu puszki z olejem dobrze wymieszaj ją za pomocą łopatki do mieszania. Wlej trochę do kuwety z farbą.
Rozpoczynając od rogu pomieszczenia, za pomocą szerokiego, specjalnie zaprojektowanego pędzla nałóż olej na około trzy deski.
Podobnie jak w przypadku szlifowania, zawsze pracuj z słojami drewna.
Odczekaj około 15 do 20 minut (zgodnie z instrukcją producenta), aż olej prawidłowo wsiąknie w drewno.
Następnie możesz wytrzeć obszar miękką szmatką, aby pozbyć się nadmiaru oleju.
Powtórz ten proces na obszarach o podobnej wielkości, upewniając się, że pomiędzy aplikacjami zaczekasz, aż cała podłoga zostanie pokryta.
Uwaga: pamiętaj, aby pracować we właściwym kierunku, aby przypadkowo nie przejść w to samo miejsce!

Jedna warstwa oleju powinna załatwić sprawę, ale należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wszystkie oleje działają w ten sam sposób; będziesz musiał uważnie przeczytać etykietę.

5. Wskazówki po olejowaniu.

Użyj środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do podłóg olejowanych. Pomoże Ci to dobrze zadbać o podłogę i ochroni ją najlepiej, jak to możliwe. Regularnie stosuj olej doładowujący, aby chronić swoją pracę.

Nie jest to ten sam rodzaj oleju, jaki opisano powyżej, ale raczej olej do konserwacji. Oleje te stosuje się po wniknięciu w pory drewna przez pierwszą warstwę oleju do drewna.

Oleje pielęgnacyjne należy nakładać miękką szmatką lub mopem z mikrofibry. Nie ma żadnych reguł, jeśli chodzi o częstotliwość nakładania olejku. Na przykład w sypialni możesz uciec z jednym wnioskiem rocznie, podczas gdy będziesz musiał zachować większą czujność w salonach lub na korytarzach.