Okna na poddasze – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Wybór okien dachowych wymaga nie tylko dobrania odpowiedniego rozmiaru – ważne są też inne parametry. Na jaki rodzaj okien dachowych warto się zdecydować, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie oraz montażu? Przeczytaj poniższy artykuł – znajdziesz w nim praktyczne porady i sprawdzone sposoby na okna dachowe!
Okna na poddasze uchylno-obrotowe czy wyłazowe?
Okna poddaszowe wyłazowe służą głównie, jako wyjście na dach, dlatego warto rozważyć ich montaż: pozwoli to kominiarzowi bez problemu dostać się na dach. Okna uchylno-obrotowe są niezwykle wygodne. Można je zarówno obracać wokół osi na wysokości połowy skrzydła, jak i uchylać do góry. Udogodnieniem w tego rodzaju oknie może być specjalny drążek – przyda się gdy okno znajduje się wysoko od podłogi, podobnie jak klamka, którą ciężko dosięgnąć. Producent okien dachowych daje nam także możliwość zamontowania okien obrotowych. Aby korzystanie z nich było komfortowe, trzeba wybrać takie, które mają podwyższoną oś obrotu.
Okna poddaszowe – na co zwrócić uwagę podczas montażu?
Oświetlenie poddasza ma często duże znaczenie. W zależności od tego, jak bardzo chcesz oświetlić pomieszczenie przy pomocy naturalnego światła słonecznego zdecyduj się na konkretny rodzaj okien. Wysokie pomieszczenie z dużą połacią dachu? Postaw na okna obrotowe, które mają podwyższoną oś obrotu i dolne naświetlenie. Dla okien montowanych nisko wybierz okna dachowe uchylno-obrotowe. W łazience na poddaszu zamontuj okna z PCV, które są odporne na działanie wilgoci, zaś do poddasza, który pełni funkcję pokoju lub składziku wybierz okna drewniane – które dobrze reagują na warunki atmosferyczne. Można nabyć też okna drewniane, których wierzchnia warstwa stanowi materiał syntetyczny, sztuczny. Dla jak najlepszego uzyskania naturalnego światła zastosuj okna połaciowe. Pamiętaj przy tym, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być zdecydowanie dłuższe. Okna połaciowe powinny dawać widok zarówno dla osoby, która siedzi, jak i dla osób stojących. Ten rodzaj okien sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie poddasze jest zaaranżowane na pokój dzienny lub pokój dla dziecka.
Izolacja okien – co musisz wiedzieć?
Od strony wewnętrznej należy zastosować uszczelnienie paroizolacyjne – robimy to na styku okna i konstrukcji dachu. Można zastosować też, tak zwany montaż ciepły i uszczelnić okna taśmami: odpowiednio paroszczelną oraz paroprzepuszczalną od zewnątrz. Do ciepłego montażu przyda się również piana poliuretanowa. Ten rodzaj montażu jest łatwy wykonaniu, ale równocześnie może docieplić wyjątkowo zimne poddasze. Otwór okienny można obrobić też płytami gipsowo-kartonowymi.
Producent okien dachowych – kogo wybrać?
Producenci okien dachowych dają gwarancję na swoje produkty. Poza tym jakość wykorzystywanych materiałów do produkcji okien jest coraz lepsza – nic dziwnego, że wybór może być trudny. Najlepszym rozwiązaniem może być określenie na początku, jakiego okna potrzebujemy, a następnie wyszukanie odpowiedniej firmy, która spełnia nasze standardy. Warto też zwracać uwagę na cenę i porównywać koszty zakupu u różnych producentów, którzy oferują podobne lub takie same modele okien.
Najnowsze komentarze