Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 3, 2021 in Wnętrza |

Co warto wiedzieć o ogrodzeniach kutych?

Współcześnie dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb i preferencji. Niektórzy preferują nowoczesność, inni stawiają na rozwiązania tradycyjne. Godnym przedstawicielem tych ostatnich są ogrodzenia kute – niepowtarzalne, wyrafinowane i solidne. Co warto o nich wiedzieć?

Klasyczne i nowoczesne ogrodzenia kute

Ogrodzenia kute produkowane są z metalu metodą kowalstwa artystycznego. Dlatego też każdy element jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Klasyczne ogrodzenia kute są niezwykle eleganckie i zdobne. Zwykle składają się z wielu misternych elementów dekoracyjnych, a możliwości tworzenia unikalnych projektów są praktycznie nieograniczone.

Przeważają przede wszystkim motywy roślinne, spirale i miękkie linie, a także strzeliste, pionowo ustawione żerdzie z tralkami. Takie płoty bardzo dobrze wyglądają przy okazałej architekturze utrzymanej w tradycyjnym stylu, a także w towarzystwie zadbanej, uporządkowanej zieleni.

Obecnie popularne są jednak również nowoczesne ogrodzenia kute. Są one równie eleganckie i solidne, zawsze wykonywane z najwyższą starannością. Wzory są jednak znacznie prostsze. Przeważają przede wszystkim formy geometryczne lub łuki. W nowoczesnych przęsłach raczej nie stosuje się elementów typowo ozdobnych, a także motywów florystycznych. Tego typu ogrodzenia doskonale komponują się ze współczesnymi budynkami, a jednocześnie zawsze dodają klasy posesji.

Ogrodzenie metalowe kute – detale

Klasyczne ogrodzenie kute charakteryzuje się obecnością licznych misternych elementów ozdobnych. Wzory nowoczesne są ich pozbawione, ale również nie można im odmówić elegancji.

Ogrodzenia kute – wzory i indywidualne projekty

Kute ogrodzenia są wytworami rzemieślniczymi, dlatego istnieje bardzo mało ograniczeń co do projektu, kształtu czy rozmiaru przęseł. Wzory są bardzo zróżnicowane, hołdują różnym gustom. W katalogach producentów można znaleźć zarówno niemal minimalistyczne wyroby, jak i niezwykle dekoracyjne elementy, które z pewnością sprawdzą się w roli reprezentatywnego płotu.

Jeśli jednak nie znajdziesz w ofercie niczego, co spełniałoby Twoje oczekiwania, zawsze możesz stworzyć indywidualny projekt ogrodzenia kutego. Takie rozwiązanie jest oczywiście droższe, ale pozwoli się upewnić, że nikt inny nie będzie miał takiego samego płotu.

Ogrodzenia kute – trwałość na lata

Wiele osób wybiera ogrodzenia kute ze względu na ich walory dekoracyjne. Estetyka nie jest jednak ich jedyną mocną stroną. Wykonane z wysokogatunkowej stali lub metalu elementy są również bardzo solidne.

Dobrze zabezpieczony płot kuty (czyli np. ocynkowany ogniowo i pomalowany proszkowo) jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie wymaga specjalnej konserwacji. Wyróżnia go też wysoka wytrzymałość mechaniczna. Dlatego będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na jakości i trwałości. Należy jedynie pamiętać, by kupować ogrodzenia kute od producenta z dużym doświadczeniem i dobrymi opiniami.

Ogrodzenia kute – nie tylko na prywatną posesję

Ogrodzenia metalowe kute są stawiane nie tylko wokół domów. Świetnie komponują się z wyrafinowaną architekturą klasycznych oraz stylizowanych budynków. Są bardzo eleganckie, dlatego pasują m.in. do osiedli apartamentowców, hoteli i innych ekskluzywnych obiektów. Często pojawiają się również wokół parków, skwerów, ogrodów miejskich i tym podobnych terenów. Bardzo dobrze wyglądają bowiem w towarzystwie zadbanej zieleni. Sprawdź: https://plotex.net.pl/