Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 3, 2022 in Wnętrza |

Pompa ciepła a ekologiczne ogrzewanie mieszkania

Pompy ciepła to urządzenia coraz bardziej doceniane przez tych właścicieli budynków, którym zależy na efektownym oraz ekonomicznym ogrzewaniu swego domu. Służą one do ogrzewania pomieszczeń zimą, chłodzenia latem oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie wykorzystujące ciepło gromadzone w powietrzu, wodzie lub gruncie. Mechanizm działania tych urządzeń jest bardzo podobny. Wykorzystują one zjawisko związane z gazami. Kiedy dochodzi do sprężenia gazu, to wówczas temperatura wzrasta. W chwili rozprężenia się gazu dochodzi do chłonięcia z otoczenia ciepła.

Najważniejszym elementem pompy ciepła jest jest sprężarka. Dzięki niej czynnik grzewczy krąży wewnątrz tego urządzenia. Gaz poprzez parowanie odbiera ciepło z otoczenia, skrapla je, a następnie przekazuje do instalacji.

Pompa ciepła to taki sprzęt, który wymusza przepływ z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Korzystając z tego urządzenia można w efektowny sposób pozyskać ciepłą wodę oraz ogrzać mieszkanie. Decydując się na zakup warto odwiedzić stronę sprawnawentylacja.pl/pompy-ciepla i wybrać takie urządzenie, które będzie najbardziej odpowiednie.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia wykorzystujące energię odnawialną. Dzieli się je ze względu na rodzaj źródła, z którego to jest pozyskiwane ciepło.  Wyróżnia się:

  • pompę gruntową – której źródłem ciepła jest grunt. Może ona być wykorzystana zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody
  • pompę wodną – która to charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością energetyczną. Jej źródłem ciepła jest woda. Zewnętrznym źródłem zasilania takiej pompy może być energia elektryczna, olej oraz gaz.
  • powietrzną pompę – której źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. W tej kategorii wyróżnia się pompy powietrze – powietrze oraz powietrze-woda. Urządzenie to można połączyć z układami niskotemperaturowymi np. ogrzewaniem podłogowym.

Pompy ciepła Łódź – produkty o wielu zaletach

Pompy ciepła mogą być jedynym źródłem ogrzewania lub współpracować z dodatkowymi urządzeniami. Można je z łatwością podłączyć do kolektorów słonecznych oraz do kominków z płaszczem wodnym. Potrafią one także współpracować z kotłem gazowym, olejowym oraz na paliwo stałe.

Ogromne możliwości tego sprzętu powodują, że coraz więcej inwestorów decyduje się na ich montaż. Korzystanie z tych urządzeń w dużym stopniu ogranicza koszty ogrzewania. Energia pobierana do ich zasilania pochodzi z odnawialnych źródeł, zatem urządzenie to jest w pełni ekologiczne.

Optymalny efekt działania można uzyskać tylko wówczas, gdy wszystkie elementy są właściwie dobrane. Montaż warto zatem zlecić profesjonalistą. Pompa ciepła to doskonały wybór na długie lata.