Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 6, 2021 in Wnętrza |

Jak wybrać wygodne krzesła do jadalni?

Do najważniejszych mebli w jadalni zalicza się stół i krzesła. Ich wybór powinien być dobrze przemyślany, na uwadze trzeba mieć walory nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. Krzesła do jadalni powinny być funkcjonalne, komfortowe, pasujące do pozostałych elementów wyposażenia. Przy ich zakupie najistotniejszymi kwestiami będą użyte materiały, wysokość, głębokość siedziska i oparcie. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że można przebierać w modelach krzeseł, które różnią się wymiarami, kształtami, estetyką, funkcjonalnością.

Jak wybrać odpowiednie krzesła do jadalni?

Przy wyborze krzeseł do jadalni należy mieć na uwadze to, z jakich zostały one wykonane materiałów. Wpływa to nie tylko na walory estetyczne, ale też na funkcjonalność mebli. Do wyboru są krzesła drewniane, tapicerowane, metalowe czy nawet plastikowe. Sporą popularnością cieszą się meble drewniane, które są uniwersalne i ponadczasowe. Nadają się do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Drewno jest naturalne, ekologiczne, przyjemne w dotyku, wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei krzesła tapicerowane zapewniają większy komfort użytkowania. Mogą mieć stelaż wykonany z drewna, metalu czy nawet tworzywa sztucznego. Miękkie siedzisko i oparcie w połączeniu z podłokietnikiem to najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli ktoś szuka oryginalnych krzeseł do jadalni urządzonej w stylu scandi, retro lub nowoczesnym, to można mu polecić modele z tworzywa sztucznego. Dostępne są w rozmaitych kształtach i kolorach. Największą wytrzymałością cechują się krzesła metalowe, które będą idealnym wyborem do wnętrz industrialnych i minimalistycznych. Jeśli komuś zależy na miękkim siedzisku, to najlepsze będą meble skórzane lub tapicerowane, ale trudniej utrzymać je w czystości, wymagają częstego odświeżania.

Bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej wysokości krzesła, aby nic nie ograniczało swobody ruchów pod blatem stołu. Siedzisko powinno znajdować się mniej więcej na wysokości około 45 cm, co umożliwi przyjęcie optymalnej postawy podczas siedzenia. Znaczenie ma też optymalna długość i głębokość siedziska, nic nie może uciskać ani powodować dyskomfortu. Zbyt krótkie siedzisko będzie obciążać nogi, a za głębokie wpłynie niekorzystnie na kręgosłup. 1/3 ud powinno znajdować się poza siedziskiem, jeśli krzesło ma być wygodne. Zaleca się wybierać krzesła z wysokim oparciem, co przekłada się na większą wygodę. Komfort użytkowania zwiększą też podłokietniki, najlepiej obniżone, aby można było bezproblemowo wsuwać je pod stół. Jeśli dopasuje się odpowiednio krzesła do stołu, to nie będą one zajmować zbyt wiele miejsca, co ma szczególne znaczenie w przypadku ograniczonego metrażu. Dostępne są nawet krzesła składane, co świetnie sprawdza się w małej jadalni.