Mrozoodporna flora dalekiej północy
Potęga roślin jest niesamowita i nieokiełznana. Bujne kwiaty i drzewa istniały już na długo przed pojawieniem się pierwszego człowieka. Potrafią przetrwać największe mrozy oraz najwyższe temperatury. Rosną nie tylko na powierzchni, a nawet wśród oceanicznych głębin. Wielka Rafa Koralowa na przykład to jedyna formacja roślinna, która widoczna jest na zdjęciach satelitarnych z Kosmosu.
Zielone płuca świata
Gdy zapytać przeciętnego człowieka o obszar zieleni, który dostarcza światu niezbędnego do życia tlenu, wszyscy wskazują na Puszczę Amazońską. Niestety ostatnie pożary bardzo mocno ją uszkodziły. Mało osób jednak wie, że oceany i morza również produkują tlen. Tak samo jak lasy na półkuli północnej, chociaż nie są aż tak egzotyczne jak liany, czy palmy, zachwycają swoją surowością.
Siła zaklęta w roślinach
Lasy borealne, czyli tajga, to prawdziwy skarb strefy umiarkowanej. Okołobiegunowa, bujna roślinność rozciąga się aż na trzy kontynenty: Azję, Europę i Amerykę Północną. Oprócz lasów, na to miano składają się również jeziora, rzeki, tereny podmokłe, łąki i wrzosowiska.
Biolodzy zaznaczają, że to prawdziwe płuca dla całej półkuli północnej. Niskie temperatury i bliskość morza sprawiają, że rosnąć mogą tu tylko najbardziej wytrzymałe i odporne na mróz, okazy.
Tajga roślinność posiada w głównej mierze iglastą. Świetne warunki do wzrostu mają tu głównie strzeliste drzewa: jodły, sosny, świerki, modrzewie oraz choiny. Wszystkie te gatunki posiadają szyszki, które upadając z dużej wysokości, nie tylko zalesiają obszar, ale i stanowią pożywienie dla leśnych zwierząt. Drzewa iglaste sprawiają, że runo leśne nie jest tak odżywione, jak na przykład w lesie mieszany. Mała dostępność składników odżywczych to jednak nie przeszkoda dla: borówki, żurawiny błotnej, jagód, grzybów, mchu i mszaków.
Najnowsze komentarze